Czytasz: Będzie książka o polskich górnikach

Będzie książka o polskich górnikach

„Górnicy PL” – książka o bohaterach nowego serialu Discovery już wkrótce w księgarniach.

Stacja Discovery Channel wyemitowała pierwszy odcinek serialu „Górnicy PL”. Można go zobaczyć co czwartek o godz. 22. A już niebawem o polskich górnikach przeczytamy w książce.

Górnicy. Prawdziwi tytani pracy. Skryci pod warstwą czarnego pyłu, potu i brudu. Pracują w cieniu podstępnych, nieprzewidywalnych wrogów: śmiercionośnego metanu, tąpnięć, wybuchów pyłu i gazów, zawału skał. Dzisiaj, kiedy lojalność, odwaga i zapał są jak na lekarstwo, górnicy są najlepszym dowodem na to, ile jest się w stanie wytrzymać, pracując w jednych z najbardziej wrogich człowiekowi warunkach.

Dzięki serialowi, a za chwilę też książce, poznamy podziemny świat, który przeraża ciemnością i złowieszczymi dźwiękami, ale i uzależnia tak, że tęskni się do kolejnego zjazdu.

Książka ukaże się z końcem stycznia

Pomysł na książkę zrodził się, gdy producentka i reżyserka serialu „Górnicy PL” Agnieszka Bujas po raz pierwszy zjechała na dół. Szybko okazało się, że nie wszystkie opowieści da się przedstawić w świetle kamer – są takie, które powstają w całkowitej ciszy, w ciemnościach kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi; inne rodzą się gdzieś pomiędzy szybem, łaźnią i powrotem do domu.

W książce Karoliny Macios poznamy siedmiu bohaterów pracujących w różnych kopalniach – węgla, miedzi oraz soli.

Ich podziemne światy rozciągają się na przestrzeni wielu kilometrów, choć tak naprawdę nie mają granic, bo górnicy zabierają go ze sobą do domów, bez względu na to, czy tego chcą czy nie. Opowieści z życia kopalni krążą wokół rodzinnych stołów.

„To nie jest przyjazny świat”, „Tutaj każdy dzień jest inny” – podkreślają z błyskiem w oku. Posłuchamy opowieści tych, którzy o pracy tam, na dole, mówią z fascynacją, podziwem i pokorą; którzy ją kochają i zarazem nienawidzą. Poznamy ludzi żyjących kopalnią.

Książka „Górnicy PL” nakładem wydawnictwa Insignis trafi do księgarń już 31 stycznia 2018 roku, można już ją zamówić w przedsprzedaży. Będzie kosztowała 34,99 zł. 

Czytaj więcej