Czytasz: Będą zmiany na zakręcie mistrzów?

Będą zmiany na zakręcie mistrzów?

Jest nie tylko w Katowicach, stolica Zagłębia też ma swój „zakręt mistrzów”. I podobnie jak w pierwszym przypadku, wiele wynikających z tego kłopotów.

Tuż za rozwidleniem DK86 w kierunku M1 i centrum Katowic. Na wysokości sosnowieckiego salonu porsche. To sosnowiecki „zakręt mistrzów”. - Na tę nazwę w pełni zasłużył – przyznaje Sonia Kepper, rzeczniczka prasowa komendy policji w Sosnowcu. - Przez duże zakrzywienie trasy, bardzo często dochodzi tu do wypadków, jeszcze częściej do kolizji - zaznacza.

Próby hamowania widać zresztą po śladach na jezdni i rozjeżdżonym kołami skrawku zielni. Najbardziej widocznie są jednak na metalowych barierkach po lewej stronie zjazdu. Były tak pokrzywione, że niedawno gruntownie musiała zająć się nimi służba drogowa.

W Katowicach się sprawdził, teraz fotoradar pojawi się w Sosnowcu?

Jak sprawić, by kierowcy uważali tu bardziej? Ograniczenie prędkości do 70km/h nie działa. Władze miasta zaproponowały zatem postawienie przy zakręcie fotoradaru. - Ten na katowickim „zakręcie mistrzów” świetnie się sprawdza - podkreśla sosnowiecki magistrat.

Pomysłowi przyklasnęli radni. - Warto podjąć taką decyzję, by poprawić bezpieczeństwo na drodze - podkreśla Łukasz Litewka, radny z Zagórza.

Ucieszyła się też komenda w Sosnowcu. - Nie jesteśmy jednak władni sami go postawić, decyzję podjąć musi inspekcja transportu - zaznacza Sonia Kepper.

Co na to centrum nadzoru ruchu?

I tu pojawił się problem. Służby drogowe przeanalizowały bowiem możliwość postawienia tu fotoradaru, okazało się jednak, że „krajówka” w tym fragmencie jest… zbyt krzywa. - By pomiar był właściwy, konieczny jest około stumetrowy odcinek w miarę prostej trasy – tłumaczą. - Zaproponowaliśmy zatem pomiar odcinkowy – zaznacza rzecznika policji w Sosnowcu.

Wojciech Król z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym nie pozostawia jednak złudzeń: „uprzejmie informuję, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego w ramach realizowanego do końca 2015 r. projektu pn. „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” (…) zakończył montaż wszystkich przewidzianych do instalacji urządzeń rejestrujących” - napisał w oficjalnym oświadczeniu do naszej redakcji.

Dodał, że instalacja urządzenia rejestrującego we wskazanej lokalizacji „rozważona zostanie w przypadku powstania okoliczności umożliwiających dalszą rozbudowę automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym”.

Czytaj więcej