Czytasz: Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Nawet 5 lat więzienia grozi tym, którzy w bestialski sposób zabijają i znęcają się nad zwierzętami.

Bicie, głodzenie, zamęczanie zwierząt, zostawianie ich w samochodzie w upalny dzień. To tylko kilka przewinień względem pupili. Od teraz będą surowiej karane. Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, który zaostrza kary za bestialskie traktowanie zwierząt.

Sąd wprowadza nawiązki

Projekt przewiduje zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z dwóch do trzech lat pozbawienia wolności. Gdy dojdzie do szczególnego okrucieństwa kara wzrośnie do pięciu lat.

Wprowadzono także konieczność orzekania przez sąd nawiązki, w wysokości od 1000 zł do 100.000 zł. To dobra wiadomość dla organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną czworonogów. Te pieniądze będą wpływały na konta organizacji, co ma pomóc im w sprawowaniu kontroli nad tym, czy zwierzęta traktuje się w sposób humanitarny.

Co się zmieniło?

Do tej pory sąd mógł, ale nie musiał, orzec nawiązkę w granicach od 500 do 100.000 zł. Orzekano ją średnio w 39 proc. skazań, przy czym w 88 proc. kwota nawiązek nie przekraczała 1000 zł. W ostatnich pięciu latach nawiązkę w wysokości od 5000 do 10.000 zł orzeczono dwa razy, natomiast od 10.000 do 20.000 tys. zł – zaledwie raz.

Znęcanie będzie też skutkowało zakazem wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Podobnym zakazem będzie też objęte posiadanie zwierząt. Okres tych zakazów wydłuża się z 10 do 15 lat. Niestosowanie się do tych przepisów będzie groziło 3-letnim pozbawieniem wolności.

Coraz więcej zwyrodnialców

Raport MSWiA wykazał, że z roku na rok rośnie liczba przestępstw przeciwko zwierzętom.

To przestępstwa wynikające z przyjemności zadawania bólu, bądź z zaniedbania. W 2004 roku policja stwierdziła 990 wykroczeń, a w 2015 już 1859. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt od dawna walczyły o zaostrzenie prawa. Od teraz wymiar sprawiedliwości ma stanowczo zająć się osobami, które brutalnie i bestialsko traktują zwierzęta.

Czytaj więcej