Czytasz: Wiedzieliście, że Katowice mają własne Alpy?

Wiedzieliście, że Katowice mają własne Alpy?

W niedzielę mieszkańcy założą rękawiczki i uporządkują zielone tereny, o których ktoś zapomniał. Chcesz im pomóc? Zarezerwuj swój czas.

Tak, to nie żart. Katowice mają własne Alpy. Mieszkańcy tym określeniem nazywają teren hałdy, która znajduje się tuż za Parkiem Wełnowieckim. To zielone i urokliwe miejsce. Przy dobrej pogodzie z katowickich Alp widać inne góry – Tatry. Jednak mimo sprzyjających warunków naturalnych o tym terenie zapominają miejskie służby.

W krzakach i pod drzewami leżą kartony po sokach, worki z odpadami, a nawet rejestracja samochodowa…

Dlatego Stowarzyszenie Wolnej Herbaty działające na rzecz ochrony środowiska naturalnego postanowiła zająć się tym miejscem.

Niedzielne sprzątanie

Jak tłumaczą organizatorzy, zainteresowali się tym terenem ponieważ jest bardzo ciekawy rekreacyjnie. Należy go posprzątać, ponieważ częste wypady młodzieży i nie tylko sprawiły, że teraz jest tam mnóstwo śmieci.

- Chcemy to zrobić z mieszkańcami Katowic i harcerzami z pobliskiej harcówki. Zapraszamy każdego, młodszych i starszych, każdy jest mile widziany. Zapas śmieci jest bardzo duży, ale nie ma się czym martwić. Będziemy mieli kontenery, rękawiczki i worki. Jesteśmy w stanie razem to wszystko posprzątać – wyjaśnia Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia.

Zbiórka na niedzielne sprzątanie odbędzie się o 12 przy głównym wejściu do Parku Wełnowieckiego, na końcu ulicy Cisowej, przy dwóch kolumnach. Tam wszyscy ochotnicy dostaną rękawiczki i worki na śmieci. Organizatorzy przewidują, że akcja zajmie ok. 4 godziny. Wszystkie informacje publikowane są na stronie wydarzenia

Po sprzątaniu pomysłodawcy zapraszają wszystkich na grilla, żeby odwdzięczyć się za pracę. Integracja odbędzie się na terenie ogródków działkowych Dalia. Tam będą czekać przekąski dla wegen, wegetarian i mięsożerców. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Co zabrać ze sobą? Zapał i dobry humor oraz swoje kubki, sztućce i talerze. Organizacja nie chce produkować niepotrzebnych śmieci, dlatego zachęca, żeby każdy wziął swój talerz i później go umył. Wydarzenie skierowane jest do dzieci i osób w każdym wieku.

Pomożecie? 

Czytaj więcej