Czytasz: Będą się modlić za osoby molestowane przez księży

Będą się modlić za osoby molestowane przez księży

Abp Wiktor Skworc zaprasza wszystkich wiernych do udziału w Dniu Modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego.

Dzień Modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego to odpowiedź na apel papieża Franciszka. 

- Papież Franciszek wzywa do rozliczenia się przez Kościół ze złem wykorzystywania seksualnego małoletnich, a nade wszystko zachęca do nawrócenia, pokuty i modlitwy w intencji ofiar wszelkiego rodzaju nadużyć – pisze abp Skworc w specjalnym komunikacie skierowanym do wiernych archidiecezji katowickiej.

Abp Sworc dodaje, że w duchu zaproponowanym przez Ojca Świętego w pierwszy piątek Wilkiego Postu, „w dniu modlitwy wynagradzającej oraz postu w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin” zgodnie z wcześniejszymi postanowieniami podjętymi przez Konferencję Episkopatu Polski „pragniemy zginać nasze kolana przed Panem i wołać: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami”.

W związku z tym, podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej będzie trwała modlitwa za „osoby dotknięte jakąkolwiek przemocą ze strony duchownych i innych ludzi Kościoła”.

– Będziemy też przepraszać za grzechy przemocy, które wydarzyły się w rodzinach i innych środowiskach. Prosić będziemy również o łaskę nawrócenia i ducha pokuty dla wszystkich sprawców nadużyć, którzy swoim karygodnym postępowaniem, a nawet przestępstwem, głęboko zranili Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa – pisze metropolita katowicki.

Komunikat abp Wiktora Skworca jest zaproszeniem do modlitwy w związku z wprowadzonym przez Konferencję Episkopatu Polski w listopadzie 2018 dniem modlitwy w intencji ofiar wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Został on wyznaczony na piątek po Środzie Popielcowej.