Czytasz: Gry komputerowe na wf-ie?

Gry komputerowe na wf-ie?

Stany Zjednoczone, Korea, teraz przyszedł czas na Polskę, a dokładniej na katowicki Uniwersytet Śląski. Już niedługo ruszy pierwsza Ogólnopolska Akademicka Liga Esportowa! Czy studenci będą grać w gry na wf-ie?

Uniwersytet Śląski w Katowicach stawia nie tylko na rozwój prawników, inżynierów, technologów, ale także od piątku również na sport elektroniczny. W dobie sukcesów Intel Extreme Masters oraz katowickiego gaming house, pracownicy uniwersytetu i AZS wraz ze Stowarzyszeniem Sportów Elektronicznych eSports Association planują stworzyć, w ramach podpisanego w piątek porozumienia, pierwszą w kraju Ogólnopolską Akademicką Ligę Esportową.

- To co się wydaje dziś wydaje się dla nas egzotyką, za 20 lat będzie czymś normalnym. Misją uniwersytetu jest również nadążać za rozwojem i wychodzić naprzeciw potrzebom studentów - tłumaczy dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej.

W ramach ligi sportów elektronicznych w tym roku planuje się zorganizowanie trzech turniejów, w których będą mogli zmierzyć się studenci oraz licealiści klas esportowych. Pierwszy z nich odbędzie się 24 maja br. na terenie uczelni. Zawodnicy będą grać w Counter Strike: Global Offensive.

- To będzie mecz pokazowy przeznaczony dla dwóch drużyn uczniowskich powyżej 16 roku życia i dwóch drużyn studenckich i doktoranckich. Mecz będzie przygotowany w sposób profesjonalny w towarzystwie castera, który na żywo będzie komentował rozgrywki - tłumaczy Radosław Aksamit, pełnomocnik Rektora ds. mediów akademickich.

>> CZYTAJ: ESPORT OKIEM KOMENTATORA <<

NIE TYLKO TURNIEJE

W ramach współpracy Uniwersytetu, oprócz turniejów, ma powstać szereg działań promocyjnych i edukacyjnych związanych z propagowaniem esportu na Śląsku.

- Chcemy uczyć młodych ludzi tego, że sport elektroniczny to nie jest tylko granie. Chcielibyśmy odciągnąć ich od komputerów i pokazać, jak ważny jest trening fizyczny, strategiczny, nauka współpracy zespołowej. Bardzo ważne jest również to, jak zawodnicy będą się prezentować w czasach społeczeństwa informacyjnego, gdzie istotną rolę odgrywają social media - dodaje Aksamit.

eSports Association wraz z pracownikami uczelni zapowiadają stworzenie specjalnego programu nauczania, dzięki któremu uczniowie liceów będą mogli w pełni przygotować się do uprawiania esportu. Porozumienie podpisane w piątek ma na celu wspólne propagowanie sportów elektronicznych jako możliwości wszechstronnego rozwoju młodych ludzi.

>> JAK GRY KOMPUTEROWE WPŁYWAJĄ NA MÓZG? <<

ESPORT NA USOSIE?

Zdaniem Aleksandra Fangora, prezesa AZS Katowice, na chwilę obecną nie ma szansy na to, by studenci mogli wybrać esport jako dyscyplinę podczas zajęć wychowania fizycznego.

- Aby mógł pojawić się na USOS-ie, to musiałby być zatrudniony pracownik uniwersytetu, który by te zajęcia prowadził. Na ten moment nie ma takiego pracownika. Dodatkowym problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury. Potrzebna jest sala, komputery, stabilny internet. Na ten moment jest to możliwe, a czy za 5 lat? Nie mówię nie - wyjaśnia Fangor.

Czytaj więcej