Czytasz: Pierwszy rok rządu Beaty Szydło

Pierwszy rok rządu Beaty Szydło

Śląskie akcenty podsumowania pracy rządu Beaty Szydło.

16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda powołał rząd Beaty Szydło. We wtorek premier wraz z ministrami podsumowała pierwszy rok pracy.

Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo - to są trzy filary naszego programu, które każdego dnia naszej pracy wypełniały się kolejnymi realizowanymi zobowiązaniami 


Realizacja obietnic na pierwsze 100 dni rządu

500 złotych na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach od pierwszego dziecka.  ✔

 Bezpłatne leki od 75 roku życia. ✔

Podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do 12 złotych ✔

Ochrona polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem ✔

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. ✘

Podniesienie do 8 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku. ✘


Premier chciałaby, żeby postrzegać jej rząd jako ten wyrównujący szanse i niwelujący różnice społeczne.

Mają o tym świadczyć programy: Rodzina 500 plus, bezpłatne leki 75 plus, mieszkań na wynajem Mieszkanie plus, reforma edukacji oraz ustawa Za życiem.

Premier podkreśliła, że najniższe wynagrodzenie wyniesie 2000 złotych, a minimalna stawka godzinowa 12 złotych. To już od 2017 roku.

Kwota wolna od podatku zgodnie z procedowanym projektem posłów PiS zostanie utrzymana na aktualnym poziomie 3091 złotych do końca przyszłego roku. Podwyższenie tej kwoty możliwe będzie w roku 2018 wraz z wprowadzeniem jednolitego podatku.

Projekt reformy emerytalnej obniżającej wiek uprawniający do nabycia praw do świadczeń przygotował prezydent Andrzej Duda. Dokument trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 r. Prace nad nim wciąż trwają. 


Śląskie akcenty

1. Górnictwo
2. Sport i turystyka
3. Mieszkanie plus


1. Górnictwo Ministra Energii i Ministra... Środowiska

Jako minister energii rozmawiam z górnikami twarzą w twarz, bo w szczerej rozmowie jest łatwiej zidentyfikować tych, którzy nie chcą współpracować nad godną przyszłością Śląska, ale dbają tylko o swój interes.
- Krzysztof Tchórzewski

Minister energii chwalił się licznymi sukcesami i uznaniem na arenie międzynarodowej. Za przykład największego wzrostu na świecie przedstawił Jastrzębską Spółkę Węglową. Jak zapewnia minister, za trzy kwartały 2016 roku, spółka odnotowała wzrost o 900%. Z początkowej  wartości 900 milionów, aktualnie wyceniana jest na ponad 8 miliardów złotych.

Działania te przynoszą pewne skutki, a ci co mają pieniądze wierzą w nasze działania.

Do górnictwa węgla kamiennego nawiązał również w swoim wystąpieniu minister środowiska Jan Szyszko

Zasoby przyrodnicze mają wspierać zasoby gospodarcze. Polska zaczęła być uzależniana od obcych zasobów. Udało się wynegocjować nowe ustalenia pakietu klimatycznego. Zabezpieczyliśmy swoją niezależność na bazie własnych zasobów energetycznych i własnych technologii.

2. Sport i turystyka 

Tyski minister, Witold Bańka ma na koncie ambitne plany walki z patologiami w polskim sporcie. Jego resort stara się oczyścić go z afer dopingowych, korupcyjnych, ale i komunistycznych działaczy.

Przeznaczył 24 miliony złotych na wsparcie sportu młodzieżowego i amatorskiego. W mijającym roku dofinansowanie objęło 2151 małych i średnich klubów sportowych.

Zapowiedział też uruchomienie programu Szkolnych Klubów Sportowych, który ma zapewnić zajęcia sportowe dla 350 000 dzieci i młodzieży.

To był dobry rok dla sportu, to był dobry rok dla turystyki. 2/3 polskich rodzin wysłało dzieci na wakacje. Najwięcej od ponad 20 lat. Dzięki programowi 500 plus.

3. Mieszkanie plus

Sztandarowy program polskiego rządu zainaugurowany w październiku w Katowicach zakłada powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności.  

Dzisiaj potrzeba wyższej ilości mieszkań, żeby zlikwidować dziewięćsettysięczny deficyt. Dzięki tym działaniom również zostanie pobudzona nasza gospodarka.
- mówił minister Andrzej Adamczyk 

To był zły rok w ocenie opozycji

Okres rządów premier Beaty Szydło to rok dewaluacji urzędu Prezesa Rady Ministrów - ocenia opozycja. Posłowie Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej zarzucają Beacie Szydło przede wszystkim brak niezależności

Osoba, która zgodnie z zasadami ustrojowymi naszego państwa ma w swoich rękach największą realną władzę, dobrowolnie zrzekła się bowiem swoich kompetencji i stała się marionetką w rękach Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj więcej