Czytasz: Beata Szydło obejrzy „Popiełuszkę” w Zabrzu

Beata Szydło obejrzy „Popiełuszkę” w Zabrzu

Są jeszcze bilety na spektakl o księdzu Popiełuszce. Na widowni zasiądzie dziś wicepremier Beata Szydło.

Spektakl miał premierę w zeszłym roku, 21 października w białostockim Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Józef Mozolewski, przewodniczący podlaskiej "Solidarności" i pomysłodawca sztuki o księdzu Popiełuszce, powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą:

Zainteresowanie tym spektaklem w województwie jest ogromne, jak również w kraju. Moim pragnieniem jest, aby ten spektakl był grany w Białymstoku, ale też aby „poszedł” w kraj. Mam już wstępne deklaracje, że tak będzie.

Życzenie Mozolewskiego się spełniło i spektakl będzie pokazany w zabrzańskim Teatrze Nowym. Z jakiej okazji?

Posiedzenie NSZZ Solidarność dziś i jutro w Zabrzu

Na wtorek i środę, 17-18 kwietnia, zaplanowano dwudniowe posiedzenie najwyższych władz krajowych NSZZ Solidarność. Spotkania odbędą się w Zabrzu, a Komisja Krajowa będzie obradować w zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido.

Związkowcy rozpoczną obrady o godz. 14 we wtorek. Także dziś, o godz. 19:30, pokazany zostanie spektakl „Popiełuszko” w zabrzańskim Teatrze Nowym. W spektaklu wezmą udział wicepremier Beata Szydło oraz metropolita krakowski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Marek Jędraszewski. To będzie zamknięty pokaz. 

Wcześniej, o godz. 17:30, w spektaklu mogą wziąć udział mieszkańcy. Są jeszcze bilety na tę sztukę, w cenie 30 i 40 złotych.

Misterium życia i śmierci księdza Jerzego

Spektakl Jana Nowary to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, zbudowane z okruchów jego życia i męki. 

Jak piszą twórcy spektaklu w zapowiedzi: "Ksiądz Jerzy Popiełuszko połączył w sobie to, co ludzkie – z tym, co boskie. Człowieczeństwo ze świętością. Ten niepozorny kapłan stał się ikoną narodu i wiary. Głosił miłość i prawdę – tylko tyle i aż tyle. I choć dziś może się to wydawać, szczególnie młodym ludziom, niewiarygodne – siła tego przekazu zagroziła tak bardzo rządzącym w Polsce komunistom, że postanowili księdza zamordować. A ponieważ żywili wobec niego i Kościoła wściekłą nienawiść, to zgotowali mu prawdziwą drogę krzyżową i śmierć w męczarniach. Chcieli go unicestwić, a tymczasem wzniecili niezwykły kult".

Przedstawienie powstało z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Czytaj więcej