Czytasz: Powstaną nowe duże Katowice!

Powstaną nowe duże Katowice!

08:30
Prezydent Marcin Krupa zdradza plany rozwoju nowej dzielnicy Katowic!

„To są nasze początki budowy nowych dużych Katowic”

- Nowe Katowice to nowy skok cywilizacyjny naszego miasta. To odejście od wielu miast naszego regionu i doszusowanie do miast wysoko rozwiniętych w naszym kraju i w Europie - mówi Marcin Krupa.

Tym terenem ma być obszar między Siemianowicami Śląskimi, a aleją Korfantego. W tej przestrzeni wyrastają nowe biurowce. Tam też ma powstać nowa dzielnica ściśle współpracująca z centrum.

- Ja to nazywam rozlewaniem ścisłego centrum naszego miasta, co jest pozytywnym zjawiskiem odwrotnym do dotychczasowego powstawania obwarzanka wokół centrum - mówi Marcin Krupa - To są nasze początki budowy nowych dużych Katowic - dodaje.


czy metropolia jest zagrożeniem dla lokalnego biznesU? Jak zdrowym będzie organizmem? zobacz pełną rozmowę kamila Durczoka z prezydentem marcinem krupą w czasie gali BCC.


"Kto z nas jest w pełni zdrowy? Chyba nikt?"

Prezydent Marcin Krupa liczy, że metropolia oparta będzie na współpracy. Dlatego zrezygnował z nazwy Silesia. Był to ukłon w stronę gmin zagłębiowskich. Krupa zaznacza, że metropolia musi postawić na zrównoważony rozwój wszystkich 41 gmin, ale... będzie to niemożliwe.

- W gminach wiejskich problem leży w remontach dróg, budowie infrastruktury sportowej czy połączeń z dużymi miastami. W dużych miastach te problemy są zupełnie inne. Będziemy musieli podjąć działania w kierunku zrównoważenia tego rozwoju, choć z życia wiemy, że nigdy on nie będzie tak przebiegał. My możemy jedynie wyrównywać szanse - ocenia Marcin Krupa.

Komunikacja w metropolii

Prezydent Marcin Krupa przyznaje, że Śląska Karta Usług Publicznych nie jest najnowocześniejszym rozwiązaniem. Wynika to z obowiązujacych procedur zamówień. Te, jak zapewnia, rozpoczęły się zanim większość osób korzystało ze zwykłych kart bankomatowych.

- Dzisiaj ta technologia poszła bardzo do przodu. Procedury, które zostały rozpoczęte wtedy spowodowały to, że mamy tę kartę. Nie jest bardzo przestarzała, ale powinniśmy szukać kolejnych rozwiązań współpracujących ze ŚKUP, które bedą bardziej przyjazne społeczeństwu - tłumaczy prezydent.

Metropolia zagrożeniem dla biznesu? 

Zwiazek metorpolitalny będzie miał możliwość powoływania spółek. Czy nowy gracz na rynku rozpocznie konflikt z prywatnym biznesem?

- Ja tu nie widzę pól sprzecznych, jedynie rywalizujące. A to powoduje rozwój. Nie może też być tak, że metropolia utworzy swoje spółki i firmy, które będą świadczyły usługi dla metropolii, mówiąc kolokwialnie, wycinając cały biznes, który był budowany na tych usługach zlecanych z  samorządu do biznesu zewnętrznego - zapewnia Marcin Krupa.

Czytaj więcej