Czytasz: BBC poleca katowicki festiwal

BBC poleca katowicki festiwal

Od 12 maja trwa Festiwalu Katowice Kultura Natura Ziemia, który wzbudził zainteresowanie zagranicznych mediów.

Festiwal Katowice Kultura Natura Ziemia

Od kilku dni Katowice tętnią różnobarwnymi dźwiękami. Już po raz trzeci w centrum województwa trwa muzyczny festiwal. Na scenie pojawiła się m.in. jedna z dziesięciu najlepszych orkiestr na świecie - Budapest Festival Orchestra i jej założyciel oraz dyrektor artystyczny Ivan Fischer. Mieszkańcy uczestniczyli w recitalu fortepianowym Paula Lewisa. Można było posłuchać również międzynarodowej gwiazdy opery - kontratenora Bejuna Mehty. Jednak za sprawą jednego dziennikarza, o Katowicach i festiwalu głośno będzie też na wyspach. 

BRYTYJSKI MIESIĘCZNIK POLECA

Katowice odwiedził dziennikarz europejskiego magazynu dedykowanego muzyce. Przez trzy dni gościem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia był Neil McKim z BBC Music Magazin. Obejrzał siedzibę orkiestry i poznawał miasto. 

- Dziennikarz BBC Music Magazin był gościem NOSPR. Przez kilka dni przygotowywał tekst o naszym festiwalu i sali koncerotwej - komentuje Sebastian Gronet, specjalista ds. promocji w NOSPRze.

- Nasz gość zobaczył całą siedzibę i uczestniczył w koncertach. Był również na Nikiszowcu. Poznał Katowice w szerszym kontekście, również miasta muzyki - dodaje Gronet. Na bieżąco relacjonował swoją wizytę na Twitterze. 

Muzyczna Instalacja

W swoich postach wspominał o siedzibie NOSPR-u i wydarzeniu towarzyszącym Festiwalowi Katowice Kultura Natura Ziemia.

W instalacji Agaty Zubel „MOTHER LODE I-III” wykorzystano przestrzenie Muzeum Śląskiego: maszynownię szybu Bartosz, Warsztat i Kuźnia oraz Galeria jednego dzieła. W każdym z tych miejsc przedstawiono krótki utwór muzyczny, który wykonali muzycy Orkiestry Muzyki Nowej. 

>>> INSTALACJA MUZYCZNA AGATY ZUBEL „MOTHER LODE I-III” <<<

- Tuba i skrzypce mogłyby nie przystawać do siebie niczym muzyka i węgiel, ale właściwie dlaczego? Takie duo uznałam za właściwe na początek spotkania w kopalni przekształconej w świątynię sztuki. Troje perkusistów przy industrialnych maszynach wydobywa… (no właśnie – wydobywa!) muzykę - wyjaśnia Agata Zubel. 

źródło: www.kulturanatura.eu

Zwieńczeniem wizyty brytyjskiego dziennikarza będzie artykuł o mieście muzyki i festiwalu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zostanie on opublikowany. Jedno jest pewne, gość był zachwycony!  

 

Czytaj więcej