Czytasz: Jakie zawody mają przyszłość w woj. śląskim? Już wiemy!

Jakie zawody mają przyszłość w woj. śląskim? Już wiemy!

Wojewódzki Urząd Pracy opublikował Barometr zawodów 2018.

Z roku na rok zmniejsza się liczba zawodów nadwyżkowych, czyli tych, w których znalezienie pracy może być trudniejsze; obecnie jest ona marginalna – podał w poniedziałek Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach w wydanym "Barometrze zawodów" na 2018 r. dla woj. śląskiego.

Jak tłumaczył PAP rzecznik urzędu Arkadiusz Kaczor, wynika to m.in. z "bardzo dobrej" obecnej sytuacji na rynku pracy w woj. śląskim z 5,2-procentową stopą bezrobocia, która sprawia, że "rynek pracy chłonie pracowników w zasadzie w każdym zawodzie".

Barometr zawodów 2018 - co zbadano?

W dorocznym "Barometrze zawodów" wskazano profesje, w których w 2018 r. prognozuje się deficyt, równowagę i nadwyżkę.

W tej ostatniej kategorii znalazły się tym razem tylko dwie profesje: nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy. Oznacza to, że w zawodach tych znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Rzecznik podkreślił jednak, że przy obecnej sytuacji na rynku pracy w regionie, kwalifikacja wspomnianych zawodów do tej kategorii nie oznacza, że osoby te bardzo długo nie będą mogły znaleźć pracy.

Arkadiusz Kaczor wskazał też na możliwości przekwalifikowania się bądź przejścia różnego rodzaju szkoleń, co również w jego ocenie pozwoli tym osobom na szybsze znalezienie pracy.

- Już nie ma tak, że od początku do końca naszej kariery pracujemy w jednym zawodzie, tylko zmieniamy branżę, zawody. To nic nowego, trzeba się do tych realiów rynkowych przyzwyczaić – zaznaczył.

Barometr zawodów 2018 - oni mają komfort

Z kolei komfortową sytuację na rynku pracy w 2018 r. będą mieli m.in. budowlańcy, kierowcy, elektrycy, cukiernicy, kosmetyczki, krawcy, kucharze, pomoce kuchenne, sprzedawcy oraz kasjerzy.

Barometr zawodów 2018 - zawody deficytowe

W kategorii zawodów deficytowych, czyli tych, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka, wymienić też można lekarzy, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, programistów oraz samodzielnych księgowych.

Barometr zawodów 2018 - równowaga w zawodach

Według prognozy WUP, równowaga będzie z kolei występować w takich zawodach jak m.in. architekci, naukowcy, dentyści, dziennikarze, farmaceuci, floryści, graficy komputerowi, inżynierowie, kierownicy, listonosze i kurierzy, monterzy, nauczyciele np. nauczania początkowego, ogrodnicy, obuwnicy, opiekunki dziecięce, plastycy, prawnicy, ratownicy medyczni, rolnicy, hodowcy, sekretarki, sprzątaczki, technicy, weterynarze oraz wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

Kategoria zawodów zrównoważonych, czyli tych, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie, jest w bieżącym "Barometrze" największa.

Barometr zawodów 2018. Co to za badanie?

"Barometr zawodów" to krótkookresowe, jednoroczne badanie jakościowe określające zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku (tegoroczne przeprowadzono na przełomie III i IV kwartału br.). Do badania rynku pracy wykorzystano dane statystyczne oraz opinie ekspertów m.in. specjalistów z powiatowych urzędów pracy, pracodawców i przedstawicieli agencji pracy. Dzięki temu zestawienie to nie tylko statystyka, lecz także m.in. informacje o przyczynach takiego stanu.

Dyrektor WUP w Katowicach Grzegorz Sikorski podkreślił, że "Barometr zawodów" jest jednym z narzędzi pomagającym precyzyjniej określić zachodzące zmiany przez pryzmat potrzeb zatrudnieniowych, szkoleniowych oraz doradczych.

- Po raz kolejny badania potwierdzają, jak duże znaczenie dla rynku pracy ma kształcenie praktyczne i doświadczenie zawodowe. Obecnie to najważniejsze atuty, które poszukiwane są wśród kadry śląskiego rynku pracy – zaznaczył.

Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy w woj. śląskim

Rzecznik WUP dodał, że "Barometr zawodów 2018" potwierdza "bardzo dobrą" sytuację na rynku pracy w woj. śląskim, gdzie – jak podał – stopa bezrobocia wynosi 5,2 proc. (stan na 31 października).

- Ten bardzo niski wskaźnik bezrobocia oznacza w praktyce, że pracownicy są poszukiwani w każdych zawodach i ten, kto chce znaleźć pracę, nie powinien mieć z tym problemu – ocenił.

- Obecna sytuacja na rynku pracy zmierza więc ku rynkowi pracownika, ale byłbym ostrożny, by ogłaszać, że mamy rynek pracownika – dodał.

Obejmująca ok. 170 zawodów prognoza tworzona była dla każdego z powiatów woj. śląskiego, co m.in. ma pozwolić specjalistom zorientować się w sytuacji na lokalnych rynkach pracy i w rezultacie skuteczniej aktywizować osoby poszukujące pracy. Badanie pozwala również opracowywać plany szkoleniowe dla osób bezrobotnych. Prognozy dla całego województwa mogą jednak różnić się od wskazań w poszczególnych powiatach.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

 

Czytaj więcej