Czytasz: Będzie żonglował butelkami idąc. Pokona 500 km!

Będzie żonglował butelkami idąc. Pokona 500 km!

Barman z Bytomia przejdzie od Świnoujścia do Gdańska żonglując butelkami.

Mistrz barmański Krzysztof Drabik po raz drugi przejdzie brzegiem Bałtyku od Świnoujścia do Gdańska żonglując butelkami. W ten sposób będzie zbierał pieniądze na pomoc dzieciom, które stały się ofiarami wypadków w wodzie i na lądzie.

Pochodzący z Bytomia Drabik zamierza pobić swój rekord z ubiegłego roku - chce przejść ok. 500 km w 10 dni. Przed rokiem zajęło mu to 19 dni. Start zaplanowano na najbliższy wtorek.

Kim jest Krzysztof Drabik?

Krzysztof Drabik to założyciel Fundacji Dzieciom „Twój Rekord Pomaga”. Jest znanym m.in. z programu „Mam Talent” barmanem flair. To sztuka obsługi barmańskiej polegająca na efektownym przyrządzaniu drinków z wykonywaniem rozmaitych podrzutów butelkami. Jest trzykrotnym mistrzem Polski, mistrzem Europy, wicemistrzem świata i międzynarodowym mistrzem Chin.

Barman już po raz drugi przejdzie trasę od Świnoujścia do Gdańska linią brzegową. Celem akcji jest zwrócenie uwagi wypoczywających nad wodą na niebezpieczeństwa, które mogą ich spotkać. Drabikowi będzie towarzyszyło 23 wolontariuszy; większość z nich to uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Bytomia.

Zbiórka pieniędzy na ofiary wypadków odbywać się będzie na dwa sposoby. Można je przelewać przez cały rok na konto fundacji, ale też przekazywać wolontariuszom w rozstawionych na trasie marszu studiach plenerowych. Każdy z nich będzie miał identyfikator oraz puszkę na datki. W studiach będzie można też oglądać relację na żywo z przejścia. Namioty będą codziennie w innym miejscu – wraz z przemieszczaniem się Drabika.

Jak było rok temu?

W zeszłym roku bytomianin przeszedł wybrzeżem po raz pierwszy - zajęło mu to wtedy 19 dni. Dzięki akcji uzbierał prawie 30 tys. zł. Przeznaczone zostały m.in. na zakup specjalistycznego kombinezonu dla Zuzi, która uległa wypadkowi w pożarze oraz pasy ratownicze typu „Węgorz” dla ratowników WOPR. Dwa pasy trafią do Bytomia i Tarnowskich Gór, 30 zostanie rozdanych wzdłuż linii brzegowej Bałtyku.

 

Według wyliczeń organizatorów, trasa linią brzegową ze Świnoujścia do Gdańska to 508 km. Jej część Drabik będzie musiał pokonać w nocy. „Jestem zestresowany całą sytuacją, ponieważ wiem, jakim wyzwaniem było to zrobić w 19 dni, a 10 to niemal dwa razy krótszy czas” – przyznaje Drabik.

Akcja nosi nazwę „Plażowy ultramaraton gwiazd” - będzie w niej brało udział siedmiu celebrytów, w tym aktorzy Rafał Mroczek - który przejdzie 30 km trasy wraz z Drabikiem i swoim psem – i Marek Włodarczyk, któremu będzie towarzyszył syn, a także były reprezentant Polski w piłce nożnej Piotr Świerczewski.

 

Sam Drabik ocenia, że najważniejsza będzie odporność na warunki pogodowe i wytrzymałość podczas długiego marszu i żonglerki. Planuje już kolejny ultramaraton i kolejny rekord w przyszłym roku – zamierza przejść brzegiem w jeszcze krótszym czasie. Chce zaprosić na trasę 50 znanych osób, które przyciągną uwagę plażowiczów i mediów.

Fundacja Dzieciom „Twój rekord pomaga” poza „Plażowym ultramaratonem gwiazd” prowadzi też akcję „Żonglując na Everest” - zbiórkę pieniędzy podczas wejścia na 14 najwyższych budynków świata w ciągu najbliższych pięciu lat. (PAP)

Czytaj więcej