Czytasz: Barbórka w Katowicach. Tak uczczono górników (ZDJĘCIA)

Barbórka w Katowicach. Tak uczczono górników (ZDJĘCIA)

W tym roku na Górnym Śląsku Barbórka jest obchodzona w najlepszej od kilku lat sytuacji górnictwa.

Górnicy świętują dziś Barbórkę. Tradycyjny dzień górnika obchodzony jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest około 7 tys. zakładów górniczych. Pracuje w nich w sumie prawie 200 tys. osób. Najwięcej - ponad 82 tys. pracowników - zatrudniają kopalnie węgla kamiennego. Kilkakrotnie więcej osób pracuje w firmach kooperujących z górnictwem.

Barbórka w dobrym dla górnictwa czasie

W tym roku na Górnym Śląsku Barbórka jest obchodzona w najlepszej od kilku lat sytuacji górnictwa. Po czterech latach generowania strat sektor węglowy zamknie 2017 rok zyskiem – spośród górniczych firm najlepszy wynik osiągnie Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzięki wyższym cenom węgla, restrukturyzacji oraz porozumieniom z wierzycielami branża złapała oddech i planuje inwestycje, bez których nie udałoby się zahamować obserwowanego w tym roku spadku krajowego wydobycia i rosnącego importu węgla.

Obchody Barbórki, która w górnictwie z reguły jest dniem wolnym od pracy, trwają już od kilku dni. W kościołach lub cechowniach kopalń odbywają się msze w intencji górników; wczoraj jedną z nich odprawił w Gołkowicach k. Wodzisławia Śląskiego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii są wręczane odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci, od wczesnego ranka grają górnicze orkiestry. Związki zawodowe organizują biesiady piwne.

Św. Barbara, patronka górników

Patronka górników, św. Barbara, należy do najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Jej wizerunki znajdują się w kościołach, kopalniach, ale też w herbach kilku polskich miast. Święta Barbara jest patronką nie tylko górników, ale również osób umierających, flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników i więźniów; ponadto jest opiekunką twierdz i wież oraz ma chronić przed burzami.

Barbórka 2017 w kopalni Murcki - Staszic w Katowicach:

Wręczono tam państwowe odzaczenia w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wręczył je wojewoda śląska Jarosław Wieczorek.

Barbórka 2017 na Nikiszu:

W słynnej katowickiej dzielnicy Nikiszowiec już tradycyjnie mieszkańców zbudziła 4 grudnia barbórkowa orkiestra. Górnicy z orkiestry dętej kopalni Wieczorek zagrali po godz. 6.00.

 

Czytaj więcej