Czytasz: Dam 750 złotych za 500 złotych!

Dam 750 złotych za 500 złotych!

Banknoty 500 złotych weszły do obiegu prawie 3 tygodnie temu. Stały się prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, którzy na aukcjach internetowych sprzedają banknoty za nawet 750 złotych!

Nowe banknoty 500 zł na Allegro

Przypomnijmy, że nowe banknoty weszły do obiegu 10 lutego br. Według informacji podanych przez NBP, wyszły w nakładzie 50 miliona sztuk.

>> PRZECZYTAJ: 7 faktów o nowym banknocie <<

W internecie możemy znaleźć aukcje, na których sprzedawane są banknoty 500 złotych. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że ich cena przekracza wartość nominalną nawet o 250 złotych. Do tego koszt przesyłki. Czy kolekcjonerzy faktycznie zabijają się o nowe banknoty z wizerunkiem Jana III Sobieskiego?

BANKNOT 500 ZŁ: LICZY SIĘ UNIKATOWY NUMER

Okazuje się, że prawdziwą gratką dla kolekcjonerów nie jest sam w sobie banknot 500 złotych, lecz to jakie numery widnieją na pieniądzu oraz seria, z której pochodzi.

- Dużą popularnością wśród kolekcjonerów cieszą się banknoty z ciekawymi numerami np. z samymi jedynkami. Taki banknot 500 złotych może kosztować np. 2 tysiące złotych. Najbardziej chodliwe są numery niskie np. z pierwszej setki - tłumaczy Adam Lejman-Gąska, kolekcjoner, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

źródło: allegro.pl

Dla przykładu, pierwsza seria banknotu - AA w przyszłości może nabrać większej wartości i sprawić, że kolekcjonerzy będą się o niego zabijać. Zdaniem kolekcjonera, ceny podane na aukcjach internetowych są cenami amatorskimi i służą do złapania klienta.

- Jeden może zapłacić za ten banknot 600 złotych, a może znaleźć się kupujący, który da 2 tysiące. To jest polowanie na klienta. Pytanie, czy ktoś wystawi na to rachunek, paragon sprzedaży. Zakładam, że robi to osoba prywatna, która nie wrzuci tego do PIT-u. To jest taka szara strefa - zauważa Adam Lejman-Gąska.

“WARTOŚĆ KOLEKCJONERSKA BĘDZIE SPADAĆ”

NBP podkreśla, że banknot 500 złotych jest banknotem powszechnego obiegu. Jest skierowany przede wszystkim do transakcji gotówkowych. Jego wartość kolekcjonerska będzie z czasem spadać, bowiem do obrotu będą trafiały kolejne nowe banknoty o nominale 500 złotych.

- Inwestowanie w banknot w formie kolekcjonerskiej jest dość ryzykownym przedsięwzięciem. W każdym momencie możemy na bieżąco wymienić banknoty w dowolnym Oddziale Okręgowym NBP - tłumaczy Barbara Jaroszek, z-ca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP
Sprzedawca: “nie przyjmę tego banknotu!”

Sprzedawca na terenie Polski ma obowiązek przyjęcia zapłaty we wszystkich banknotach emitowanych przez NBP. To samo tyczy się banknotów o nominale 500 złotych.

- Wszystkie banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Powinny być akceptowane podczas transakcji sprzedaży. Trudno oczekiwać od każdego sklepu, aby sprzedawca miał pełną strukturę nominałową i być w stanie rozmienić banknot lub go wymienić - wyjaśnia Jaroszek.

Czytaj więcej