Czytasz: Awans na dyrektora szpitala mimo zarzutów

Awans na dyrektora szpitala mimo zarzutów

Grzegorz S., jeden z oskarżonych w głośnym procesie, nowym p.o. dyrektora ds. medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Grzegorz S., były dyrektor Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii został nowym p.o. dyrektora ds. medycznych  Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zastapił na stanowisku dr hab. n. med. Zenona Brzozę.

Do marca tego roku Grzegorz S. pełnił funkcję szefa chorzowskiej pediatrii. Został odwołany. Był przeciwny połączeniu tego szpitala ze szpitalem miejskim.

Grzegorz S. jest jednym z oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu w głośnym procesie o ustawianie przetargów na sprzęt dla placówek medycznych tak, aby wybierano w nich produkty firmy Philips.  W 2010 roku poznańska prokuratura oskarżyła o przyjmowanie i wręczanie łapówek 23 osoby, wśród nich m.in. dyrektorów szpitali ze Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia.

Proces toczy się do tej pory przed Sądem Okręgowym w Katowicach. Grzegorz S. jest w nim oskarżony z art. 228 Kodeksu karnego, tj. o przestępstwo sprzedajności w związku z pełnieniem funkcji.

Obecnie rozprawy wyznaczone są do końca sierpnia.

Silesion.pl poprosił o komentarz w tej sprawie rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysława Jałowieckiego

"Uprzejmie informuję, że decyzja o zatrudnieniu Pana Grzegorza S. (...) w charakterze pełniącego obowiązki Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach została podjęta przez Dyrektora tej placówki, zgodnie z jego kompetencjami.


Jestem przekonany, że przed podjęciem decyzji Dyrektor Szpitala wnikliwie sprawdził spełnienie przez kandydata wymogów formalnych niezbędnych do jego zatrudnienia oraz kierował się jego wieloletnim doświadczeniem – nie tylko jako lekarza, ale przede wszystkim osoby zarządzającej placówką medyczną, w tym przypadku Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr Edwarda Hankego. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Pan Grzegorz S. (...)  legitymuje się także doświadczeniem w pracy w zarządzie województwa śląskiego w randze wicemarszałka, czego efektem jest umiejętność spojrzenia z szerszej perspektywy zarówno na specyfikę jak i problemy szpitali klinicznych.


Nadmieniam, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach." - napisał w piśmie do Silesion.pl rektor SUM.

W 2016 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym  wymieniono całą dyrekcję. Obecnie funkcję dyrektora pełni tam Ireneusz Ryszkiel. Zastąpił na stanowisku  dyrektora Dariusza J. po tym, jak CBA postawiło mu zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w postaci sprzętu RTV o wartości kilkunastu tysięcy złotych oraz działanie na niekorzyść szpitala. Wobec dyrektora Dariusza J. zastosowano zabezpieczenie mienia w wysokości 500 tys. zł.

Dariusz J. pełni dziś funkcję doradcy ds. medycznych starosty będzińskiego.

Czytaj więcej