Czytasz: “Pozostały po nich fotografie”

“Pozostały po nich fotografie”

Do Auschwitz w 1942 roku deportowano ponad 680 jaworznickich Żydów. Pozostały po nich tylko fotografie.

Od 2005 roku 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji katowicki “Przystanek Historia” zorganizował wystawę poświęconą życiu i zagładzie jaworznickich Żydów.

Dokładnie 62 lata temu 100 Lwowska Dywizja Piechoty Armii Czerwonej, którą dowodził generał major Fiodor Krasawin, wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

- Wystawa „Życie i zagłada jaworznickich Żydów 1939-1942” ma na celu przypomnienia tych strasznych wydarzeń sprzed lat. Wystawa została sprowadzona z Muzeum Miasta Jaworzno. Fotografiom towarzyszy film „Pozostały po nich fotografie", emitowany w siedzibie przystanku - Aleksandra Korol-Chudy, Przystanek Historia IPN Katowice

WYROK - ZAGŁADA

Od początku działań wojennych dokonywano mordów na Polakach i Żydach. Na porządku dziennym były grabieże i prześladowania. Dewastowano synagogi, na członków gmin żydowskich nakładano kontrybucje.

W Jaworznie Niemcy przeprowadzili dwie deportacje ludności żydowskiej do obozu zagłady. Jedną w czerwcu, drugą w lipcu 1942 roku. Po ich zakończeniu miasto zostało ogłoszone wolnym od Żydów - “Jundenrein”.

W wyniku Holokaustu zginęło około 6 milionów europejskich Żydów oraz miliony prześladowanych grup. Jedną trzecią tej liczby, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar zagłady szacowana jest od 2,6 mln do 3,3 mln osób.

***

Wystawę „Życie i zagłada jaworznickich Żydów 1939-1942” będzie można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN “Przystanek Historia” do 25 lutego br. Na miejscu, oprócz fotografii, można przeczytać fragmenty wspomnień osób, które przeżyły Holokaust.

Czytaj więcej