Czytasz: "Zwierzęta do bicia” wycofane ze sprzedaży

"Zwierzęta do bicia” wycofane ze sprzedaży

Uderzyć w dmuchanego rekina czy tygrysa? Dylematów nie będzie, bo sieć sklepów Auchan wycofała „Nieprzewracalnego przyjaciela” ze sprzedaży.

W popularnych wańkach-wstańkach nie byłoby nic złego, gdyby nie to, że są workiem treningowym dla dzieci i przypominają zwierzęta. Dmuchane zabawki w kształcie zwierząt, wypełnione są powietrzem, a na spodzie wodą. Chodzi o to, by uderzać w zabawkę, a ona buja się wtedy na wszystkie strony. Może wyglądać jak bokser. Niestety, najczęściej przypomina delfina, panterę albo tygrysa.

To jest nieludzkie i niezgodne z prawem

Fundacja Viva!, która walczy o prawa zwierząt, zwróciła uwagę na to, że zabawka uczy dzieci złych zachowań względem naszych „braci mniejszych”.

- Uważamy, że ta zabawka jest niepedagogiczna, bo uczy dzieci od wczesnego wieku zachowań niewłaściwych względem zwierząt. Dzieci uczą się nie tylko tego, że można bić zwierzęta, ale też, że zwierzęta do tego służą i można się z nimi boksować. Potem te złe zachowania, dzieci będą przenosić na żywe zwierzęta. A to już jest nieludzkie i niezgodne z prawem – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva!

Członkowie Vivy! Napisali pismo do sieci sklepów Auchan, by wycofały ze sprzedaży te zabawki. Udało się! Dyrekcja sklepu odpisała na list: „Dziękujemy za zwrócenie uwagi na niepedagogiczny aspekt zabawki „Nieprzewracalny przyjaciel”. Informujemy, że zabawka została niezwłocznie wycofana ze sprzedaży”.

Napisali do amerykańskiego producenta

To jednak nie koniec. Taki worek treningowy można kupić nie tylko w sklepie Auchan. Pośrednik w sprzedaży, czyli firma Intex, dostała podobne pismo, jednak tutaj odpowiedź jest inna. Firma przekonuje, że nie taki był zamysł przy projektowaniu zabawki i że nie należy się doszukiwać drugiego dna w jej zastosowaniu. Niektóre sklepy zamawiają „Nieprzewracalnego przyjaciela” prosto od producenta, czyli ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański producent też dostał podobne pismo od Vivy! - Czekamy na odpowiedź – mówi Plaszczyk.

- Cieszy nas reakcja sklepu Auchan. Lepiej, żeby takie zabawki w ogóle nie trafiały na sklepowe półki. Ale jeśli już popełni się błąd, to dobrze, żeby szybko reagować i go naprawić – dodaje.

Zapowiada też, że fundacja będzie monitorować asortyment innych sklepów i sprawdzać, czy nie sprzedają podobnych zabawek. Fundacja liczy też na to, że reakcja sklepu Auchan zachęci inne sieci do wycofania się ze sprzedaży „Nieprzewracalnego przyjaciela”.

Na fejsbuku wiele jest komentarzy, w których internauci gratulują fundacji sukcesu. Są też głosy sprzeciwu mówiące, że ta zabawka pozwala dzieciom wyładować energię.

Czytaj więcej