Czytasz: Wielkie święto Szlaku Orlich Gniazd [ZDJĘCIA+WIDEO]

Wielkie święto Szlaku Orlich Gniazd [ZDJĘCIA+WIDEO]

Pierwsza edycja Juromanii przyciągnęła tłumy. Będzie kolejna odsłona?

Juromania zachwyciła tłumy. Jurajskie święto przypomniało mieszkańcom południowej Polski o zachwycającym Szlaku Orlich Gniazd. Atrakcje czekały w 17 miejscach na terenie województwa śląskiego i 10 miejscach woj. małopolskiego. Od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek czy zadumę na łonie przyrody. Każde miasto biorące udział w imprezie przygotowało wyjątkowe atrakcje z okazji święta jury. Łącznie ponad 170.

ZACHWYCAJĄCA JUROMANIA [ZDJĘCIA]

W bogatym programie znajdowały się m.in. konkursy, koncerty, inscenizacje walk husarii, pokazy ptaków, warsztaty i zawody wspinaczkowe. Smoleń przygotował turniej rycerski na koniach, w Ogrodzieńcu można było zwiedzić zamek nocą, a na Zamku Bąkowiec koncertował zespół Percival grający muzykę z... “Wiedźmina”. Wielu uczestników zgromadziło również rowerowe show w Żarkach oraz pokaz musztry saskiej w Częstochowie.

- To z pewnością nie jest ostatnia edycja Juromanii. Obszar Jury Krakowsko-Czestochowskiej, to obszar, którym naprawdę warto się interesować. Chcemy, aby oferta turystyczna regionu rozwijała się poprzez silne markowe produkty turystyczne: Szlak Zabytków Techniki wraz z festiwalem Industriada, Beskidy oraz Szlak Orlich Gniazd ze swoim świętem Juromania – mówi marszałek Wojciech Saługa.

 

Zwieńczeniem pierwszej edycji projektu były koncerty finałowe w dwóch miejscowościach: Ogrodzieńcu i Olsztynie. Na ogrodzienieckim podzamczu wystąpił Jamal oraz Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów. W Olsztynie za to pojawiła się spora dawka jazzu w wykonaniu Moniki Borzym.

Juromania pokazała Szlak Orlich Gniazd ze wszystkimi jego walorami: kulturowymi, przyrodniczymi, historycznymi oraz kulinarnymi. Rozpiętość aktywności, które oferuje szlak, jest niezwykle szeroka: od rozrywki, przez kulturę, edukację, aż po sportowe doznania i odpoczynek w plenerze. Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Małopolskiego.