Czytasz: Atak zimy po Wielkanocy. Sprawdź gdzie sypnie śniegiem!

Atak zimy po Wielkanocy. Sprawdź gdzie sypnie śniegiem!

IMGW przypomina: “zima nie powiedziała ostatniego słowa”. Wydano ostrzeżenia dla naszego regionu.

IMGW-PIB wydało ostrzeżenia dla trzech regionów naszego województwa - subregionu centralnego, jurajskiego oraz Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Ostrzeżenie obowiązuje od poniedziałku, 17 kwietnia, od godziny 21:00 do 9:00 dnia 19 kwietnia. W tym okresie prognozowane jest wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym.

W woj. śląskim spadnie śnieg

Może spaść od 5 do 15 cm śniegu w subregionie centralnym (Będzin, Bytom, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Lublin, Katowice, Mikołów, Świętochłowice, Tychy, Zabrze) i jurajskim. W górach nawet od 20 cm do 30 cm, lokalnie do 40 cm. Synoptycy radzą się też cieplej ubrać, ponieważ temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni Celsjusza niższa niż ta, którą wskażą termometry.

Prognoza pogody na 18 kwietnia

Jak informuje IMGW, od Wysp Brytyjskich, przez krańce zachodnie kontynentu, po Skandynawię i północno-zachodnie krańce Rosji pogodę kształtował będzie wyż znad Morza Północnego. Pozostały obszar kontynentu znajdzie się pod wpływem niżów z ośrodkami na południową i częściowo środkową Europą.

Polska południowa będzie w zasięgu niżu znad Czech i Słowacji, pozostała część kraju - pod wpływem wyżu z centrum nad Morzem Północnym. Napływać będzie chłodna, arktyczna masa powietrza, tylko początkowo nad południe kraju nieco cieplejsza masa polarno-morska.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1010 hPa i będzie się wahać. We wtorek na północnym wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na północy kraju. Okresami opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. W rejonach górskich opady śniegu.

W Karpatach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura maksymalna od 4 st. do 8 st., w rejonach podgórskich od 1 st. do 3 st. Wiatr umiarkowany, na północy i w zachodniej połowie Polski okresami dość silny i porywisty, północno-wschodni i wschodni. PAP

Czytaj więcej