Czytasz: Śmiertelnie groźna grypa w woj. śląskim. Zmarło już 14 osób!

Śmiertelnie groźna grypa w woj. śląskim. Zmarło już 14 osób!

W całej Polsce na grypę zmarły już 23. Większość w naszym województwie.

Na grypę i infekcje grypopodobne w województwie śląskim choruje prawie 29 tysięcy osób. Dotychczas zmarło na grypę 14 osób. Zmarli byli mieszkańcami powiatów: bielskiego, gliwickiego, częstochowskiego, bytomskiego, lublinieckiego, tyskiego, rudzkiego i raciborskiego.

Większość ofiar cierpiała też na inne choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca. W analogicznym okresie w sezonie 2017/2018 nie zmarł nikt. Rok wcześniej było to 12 osób.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wskazuje w swoich meldunkach, że w tym roku mamy do czynienia z ponadprzeciętną ilością zgonów z powodu grypy względem poprzednich sezonów. Najwięcej zachorowań dopiero przed nami - apogeum grypy występuje na przełomie lutego i marca.

Statystyki z całego kraju są zatrważające - dotychczas odnotowano 2 415 363 zachorowań lub podejrzeń zachorowania na grypę, a hospitalizacji poddany 7 855 osób. Najczęściej umieszczenia w szpitalu wymagali pacjenci z dolegliwościami ze strony układu oddechowego czy też układu krążenia.

OBJAWY GRYPY

Wśród objawów grypy wyróżniamy uogólnione bóle ciała, temperaturę ciała powyżej 37,8°C ból głowy, zatkany nos i wodnisty katar, suchy kaszel. Przy wystąpieniu tych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiedni lek przeciwko grypie. Najskuteczniejszą substancją przeciw grypie jest oseltamiwir, który można stosować profilaktycznie przy kontaktach z osobą chorą na grypę, lub podczas infekcji - jednak konieczne rozpoczęcie przyjmowania do 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.