Czytasz: Atak terrorystyczny w Spodku?

Atak terrorystyczny w Spodku?

Wielka mobilizacja służb mundurowych. Trwają ćwiczenia przed szczytem klimatycznym!

 

Omijajcie drogi przejazdowe w pobliżu Spodka. Rondem nie przejedziecie. Wszystkie służby postawione w stan gotowości. Na miejscu pracują funkcjonariusze ABW, straży granicznej, straży pożarnej, policji i służb medycznych. Atak terrorystyczny w Spodku! - to scenariusz, z którym mierzą się dzisiaj służby mundurowe w Katowicach. Ćwiczenia mają przygotować mundurowych do zabezpieczenia grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach. 

Zarówno dzisiejsze ćwiczenia, jak i sam szczyt oznaczają poważne utrudnienia dla mieszkańców aglomeracji. Szczyt COP24 odbędzie się będzie w Katowicach w dniach 3-14 grudnia br. Zostanie zorganizowany w oparciu o dwa połączone ze sobą, należące do samorządu Katowic obiekty: halę Spodek oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

- Apelujemy, aby dzisiaj, do późnego popołudnia, najlepiej unikać, o ile to możliwe, przejazdu w pobliżu katowickiej hali widowiskowo-sportowej. Osoby, które już się tam znajdą, mogą spotkać się ze zmianą organizacji ruchu, zamknięciem niektórych dróg i przejść, czy też wyłączeniem z użytkowania pewnych parkingów. Dynamicznie zmieniający się scenariusz działań może spowodować konieczność ręcznej regulacji ruchu przez policjantów. Dlatego też bardzo prosimy o dostosowanie się do poleceń wydawanych przez mundurowych - apelują śląscy policjanci

Szczyt klimatyczny w Katowicach 

Według informacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz władz Katowic z początku stycznia br. organizacja grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach będzie kosztowała ponad 140 mln zł. Zgodnie ze specustawą blisko 130 mln zł zapewni NFOŚiGW. W budżecie Katowic na 2018 r. finansowe zaangażowanie miasta określono na 12 mln zł.

Służby mundurowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ratownictwo oraz struktury Wojewody Śląskiego i Prezydenta Miasta Katowice odpowiadające za reagowanie w sytuacjach kryzysowych, muszą być zawsze gotowe do współpracy ze sobą. W tym celu cały czas doskonalą się i sprawdzają procedury, aby w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, współpraca pomiędzy nimi przebiegała bez jakichkolwiek zakłóceń.

Tym razem śląscy policjanci, CBŚP, Straż Pożarna, ABW, służby medyczne, Straż Graniczna, Śląski Urząd Wojewódzki i katowicki Urząd Miejski, biorą udział we wspólnych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, których scenariusz zakłada atak terrorystyczny w katowickiej hali widowiskowo-sportowej „SPODEK”.

Wszystkie służby będą musiały wykazać się takim samym zaangażowaniem, jak podczas realnego wystąpienia takiego zagrożenia. Zabezpieczenie terenu, zapewnienie drożności dróg dla podmiotów biorących udział w akcji, czy pilotaż kolumn służb ratowniczych, z pewnością spowodują rzeczywiste wystąpienie utrudnień w ruchu w okolicach „Spodka”.

Conference of the Parties

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej.

Według szacunków resortu środowiska na katowicki szczyt może przyjechać ponad 30 tys. osób reprezentujących blisko 200 państw świata. Oprócz przywódców państw, prezydentów, premierów czy ministrów, będą to przedstawiciele biznesu, finansjery oraz licznych organizacji ekologicznych. 

 

Czytaj więcej