Czytasz: Arkadiusz Chęciński: „Ośmieszamy się przed mieszkańcami metropolii”

Arkadiusz Chęciński: „Ośmieszamy się przed mieszkańcami metropolii”

11:08
Zdaniem prezydenta Sosnowca czekanie z głosowaniem na jedynego słusznego kandydata, to scenariusz rodem z Białorusi.

Czy czeka nas czarny metropolitalny wtorek? Jak prezydent Sosnowca ocenia decyzję prezydenta Katowic? Kto zostanie wybrany przewodniczącym metropolii? Kiedy do tego wyboru dojdzie? Arkadiusz Chęciński gościem ostatniego piętra redakcji Silesion.pl

- Prezydent Krupa troszkę namieszał - przyznaje Arkadiusz Checiński

Wszystko zostało przygotowane. Pierwsze posiedzenie, porozumienie w sprawie wyboru władz, wybory.  Tymczasem prezydent Marcin Krupa wykreśla możliwość wyboru władz metropolii z porządku obrad pierwszego zgromadzenia GZM.

- Ośmieszamy się przed mieszkańcami tego regionu, tej metropolii. Ośmieszamy się przed tymi mniejszymi podmiotami: miastami, gminami, które namawialiśmy często do tego, żeby do metropolii weszły - mówi prezydent Sosnowca

Tylko w podregionie sosnowieckim, żeby metropolia mogła powstać, trzeba było przekonać m.in. Sławków Siewierz, Mierzęcice, Psary. Burmistrzowie i prezydenci mniejszych miast nie patrzyli na metropolie jak wielką szansę. Trzeba ich było przekonywać do tego. Jeszcze metropolia na dobre nie ruszyła, a już teraz mogą zastanawiać się, czy dobrze zrobili stawiając na GZM.

- Mniejsze miasta również innych podregionów mogą mieć takie same odczucia: po co nam to było? A nie chciałbym, żeby tak myśleli. Chciałbym, żeby mieli przekonanie, że województwo śląskie będzie w końcu województwem jednej prędkości - mówi Arkadiusz Chęciński.

Jego zdaniem do wyborów dojdzie w najbliższy wtorek. To jedyne słuszne rozwiązanie. Odsuwanie tej decyzji w czasie nie służy nikomu. Jak zapewnia Arkadiusz Chęciński, w ustawie nie ma zapisu, który mówi, że można poddać pod głosowanie jednego kandydata uzgodnionego przez wszystkich.

- Kto ma uzgodnić tego kandydata? Katowice? Co, jeśli Katowice nie uzgodnią tego kandydata, czy nigdy nie będziemy głosować? - pyta Chęciński. - Nie można działać w ten sposób, że jeśli nie mamy większości, to będziemy czekać z wyborami, aż będziemy mieć jednego słusznego kandydata? Tak się dzieje na Białorusi - dodaje.

Zdaniem Arkadiusza Chęcińskiego metropolia daje szanse na wyrównanie jakości życia nie tylko w miastach, które ją tworzą, ale w całym województwie. Jego zdaniem trzeba na samym początku pomóc słabszym gminom w dogonieniu silnych miast takich jak Katowice czy Gliwice.

- Są takie gminy, w których naczelnik przychodzi do prezydenta i mówi, że zabraknie funduszy na wypłaty. Musimy im pomóc - przekonuje prezydent Sosnowca.

 

 

Czytaj więcej