Czytasz: Aretha Franklin nie żyje
Zmarła niekwestionowana królowa soulu. Miała 76 lat.

Aretha Franklin, królowa soulu i jedna z największych gwiazd amerykańskiej muzyki, nie żyje - poinformowała jej przedstawicielka, Gwendolyn Quinn. Franklin miała 76 lat. Cierpiała na raka trzustki.

Już w 1956 roku, w wieku 14 lat, zaczęła nagrywać własne piosenki, a 5 lat później podpisała swój pierwszy kontrakt z wytwórnią Columbia Broadcasting System (CBS). Swym głębokim, ciepłym głosem i zdolnością interpretacji zwiększyła popularność gatunku soul. W 1967 roku okrzyknięto ją "Królową Soulu".

Śpiewała też w innych stylach, począwszy od tanecznego popu, gospel do wokalnego jazzu. W 1987 została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame, a jej piosenka Respect znalazła się na piątym miejscu na liście 500 utworów wszech czasów wg magazynu „Rolling Stone”. Zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów wg pisma „Rolling Stone”.

Aretha Franklin miała na swoim koncie aż 18 nagród Grammy, a jej płyty są jednymi z najlepiej sprzedających się na świecie. W 2014 za swoje muzyczne zasługi została uhonorowana tytułem doktora sztuki (Doctor of Arts) na Uniwersytecie Harvarda. Wystąpiła w kilku filmach m.in. ''The Blues Brothers'' i kontynuacji "The Blues Brothers 2000".

Aretha Franklin była niepodważalną królową muzyki soulowej. Obok takich wykonawców jak: Sam Cooke, Ray Charles, Stevie Wonder, Nina Simone czy Al Green, była jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego gatunku.

Piosenkarka od 2010 roku zmagała się z nowotworem trzustki. W lutym 2017 roku, po 61 latach kariery zrezygnowała z występów publicznych.