Czytasz: Apel do premier Szydło ws. autostrady A1

Apel do premier Szydło ws. autostrady A1

O wsparcie w tych staraniach zwrócili się również do miejscowych parlamentarzystów.

O możliwość bezpłatnego przejazdu odcinkiem autostrady A1 wokół Częstochowy zaapelowali we wtorek tamtejsi samorządowcy w liście skierowanym do premier Beaty Szydło. O wsparcie w tych staraniach zwrócili się również do miejscowych parlamentarzystów.

Samorządowcy zaakcentowali, że podobnie jak mieszkańcy innych polskich miast, też chcą mieć możliwość korzystania z bezpłatnej obwodnicy. Oprócz bezpłatnej obwodnicy na fragmencie odcinka Częstochowa-Pyrzowice autostrady A1, samorządowcom zależy także na zapewnieniu funduszy na lepsze połączenie gmin subregionu północnego woj. śląskiego z węzłami powstającej autostrady A1 Częstochowa–Tuszyn.

 

Wtorkowy apel nie jest pierwszym w tej sprawie – m.in. w lipcu samorządowcy skierowali list do ministra infrastruktury.

 

"W odpowiedzi na te apele Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa komunikuje, że odcinek autostrady z obwodnicą Częstochowy znajduje się w ciągu autostrad, które w rozporządzeniu są wymienione jako płatne, ale nie została na razie podjęta decyzja o dostosowaniu nowych odcinków autostrad do poboru opłat" – czytamy w podpisanym we wtorek liście.

 

Sygnatariusze pisma dodali, że ministerstwo jednocześnie zasugerowało, że "może to nastąpić po wyłonieniu wykonawcy nowego systemu poboru opłat drogowych, chyba że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpi od wdrożenia takiego systemu dla pojazdów lekkich dla poszczególnych odcinków autostrad".

 

Jak wskazali samorządowcy, "budowa autostrady jest szansą na odczuwalne odciążenie miasta, przynoszące korzyść nie tylko mieszkańcom, ale i wszystkim przejeżdżającym przez miasto kierowcom". "Tymczasem potencjalne wprowadzenie poboru opłat na obwodnicy autostradowej, oprócz wymiernych kosztów dla mieszkańców, grozi dalszym korkowaniem się miasta oraz dróg dojazdowych do niego prowadzących" – napisali.

 

Autorzy pisma po raz kolejny zwrócili też uwagę na kwestię planowanego odcinka autostrady A1 na odcinku Częstochowa–Tuszyn po śladzie obecnej drogi krajowej nr 1 i związany z tym "problem potencjalnego komunikacyjnego +odcięcia+ gmin subregionu od autostrady A1 na odcinku na północ od Częstochowy, wynikający z braku publicznych połączeń drogowych dostosowanych do obsługi ruchu wzdłuż nowego odcinka autostrady (obecnie funkcjonującego jako DK1)". 

W ocenie samorządowców, "zmiana klasy trasy na północ od Częstochowy będzie oznaczać liczne problemy i niedogodności dla mieszkańców subregionu, którzy chcąc skorzystać z nowej autostrady lub dojechać do Częstochowy, będą musieli (…) nakładać dużo kilometrów". 

"Należy podkreślić, że odcinek A1 od Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego to jedyny fragment autostrady w Polsce, który został zaplanowany śladem istniejącej drogi ogólnodostępnej. Wymaga on w związku z tym innego traktowania niż autostrady standardowo realizowane po +nowym śladzie+" – wskazali sygnatariusze. 

Dodali ponadto, że na te drogowe inwestycje niezbędne są fundusze. "Tymczasem w ministerialnej odpowiedzi na wystąpienie samorządowców w tej sprawie brak nam deklaracji dotyczącej finansowego wsparcia ze strony rządowej oraz głębszego zrozumienia dla sytuacji samorządów" - podano.

Jednocześnie częstochowscy samorządowcy wystosowali list do parlamentarzystów z tego regionu z prośbą o wsparcie ich starań o bezpłatną obwodnicę i fundusze na wspomnianą infrastrukturę drogową.

 

Jak podało biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie, oba pisma – obok prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka – podpisali we wtorek starostowie powiatów: częstochowskiego i myszkowskiego, przedstawiciel miasta Myszkowa, a także wójtowie gmin Kruszyna, Kłomnice, Mykanów oraz Rędziny.

 

Czytaj więcej