Czytasz: Apel online: chcą przywrócenia nazwy dla Pl. Szewczyka w Katowicach

Apel online: chcą przywrócenia nazwy dla Pl. Szewczyka w Katowicach

W sieci można podpisać petycję.

Po tym, jak wojewoda Jarosław Wieczorek zmienił nazwę placu Szewczyka na plac Kaczyńskich, w sieci panuje pełna mobilizacja katowiczan. Na stronie naszademokracja.pl można podpisać się pod apelem przeciwko zmianie nazwy placu.

- Wnosimy o przywrócenie nazwy dla jednego z najważniejszych placów w Katowicach imienia Wilhelma Szewczyka. Jedyną szansą na poprawę tej sytuacji jest zmiana Zarządzenia Zastępczego nr NPII.4131.4.26.2017 Wojewody Śląskiego z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie zmiany nazwy placu „Wilhelma Szewczyka” na „Marii i Lecha Kaczyńskich”. W tej sprawie popieramy działania podejmowane przez członków stowarzyszenia BoMiasto – czytamy na stronie gdzie można dołączyć się do apelu.

Przypomnijmy, że Wilhelm Szewczyk był jednym z najważniejszych regionalnych pisarzy i jednym z kluczowych śląskich intelektualistów. Jego olbrzymi dorobek literacki, publicystyczny, dziennikarski, a także wieloletnia, wytrwała praca na rzecz rozwoju lokalnej kultury sprawiają, że nie sposób myśleć o Śląsku, pomijając jego osobę. - Historia Śląska nie jest jednoznaczna, nie jest czarno-biała, i taka jest też historia Wilhelm Szewczyka. To jednak nie usprawiedliwia dokonywania zmiany nazwy ważnego placu w centrum Katowic bez konsultacji z mieszkańcami i po nocy. Nie zgadzamy się na taki tryb procedowania, który importowany jest na grunt naszego regionu. Z ulicy Wiejskiej, z polskiego Sejmu i Senatu – uzasadnia Patryk Białas inicjator elektronicznej petycji.

Tylko przez ostanie dwie godziny zebrano 100 podpisów, a od czasu utworzenia wydarzenia podpisało się 346 osób.

Wyjdą na plac

Mieszkańcy Katowic jutro swój protest, zamierzają wyrazić także osobiście. W samo południe na tutejszym placu odbędzie się protest przeciwko zmianie jego nazwy.

- Nie zgadzamy się na to, żeby bez naszej, Katowiczan, zgody narzucano nam nazwy placów i ulic w naszym mieście. Decyzja wojewody została podjęta po cichu, ukradkiem, bez żadnych konsultacji z najbardziej zainteresowanymi, czyli mieszkańcami miasta – mówi Jarosław Makowski, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Katowicach.

- Zapraszamy wszystkich, którzy nie zgadzają się z decyzją wojewody i sposobem jej podejmowania. Apelujemy do mieszkańców Katowic o wzięcie udziału w proteście oraz do wojewody o wycofanie się z wydanej decyzji i wzięcie pod uwagę opinii mieszkańców miasta – dodaje.

 

Czytaj więcej