Czytasz: Antoni Macierewicz jednak w rządzie?

Antoni Macierewicz jednak w rządzie?

W samo południe prezydent powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego.

>> NOWY GABINET MATEUSZA MORAWIECKIEGO BEZ MACIEREWICZA, WASZCZYKOWSKIEGO, RADZIWIŁŁA, STREŻYŃSKIEJ I SZYSZKI <<

Nad ranem premier Mateusz Morawiecki podpisał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie i  powołanie ministrów.

twitt_rekonstrukcja rządu

Wątpliwości co do swojej obecności w rządzie rozwiała już była premier Beata Szydło. Zapewnia, że pozostaje na funkcji wicepremiera. Zgodnie z rozmowami koalicyjnymi zmian nie będzie także w resorcie sprawiedliwości i szkolnictwa wyższego.

twitt_rekonstrukcja rządu Beata Szydło

Rekonstrukcja rządu 2018. Spekulacje

Duży wpływ na ostateczny kształt nowego gabinetu miał mieć prezydent. Nieoficjalnie mówi się, że w rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim rozważano scenariusz odsunięcia Antoniego Macierewicza. Jego miejsce w MON miał zająć Mariusz Błaszczak. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych miał przejąć Joachim Brudziński. Jak informuje portal niezalezna.pl Macierewicz ostatecznie zostaje w rządzie.

Z teką ministra pożegnała się już minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Jak podał nieoficjalnie portal tvp.info, nowym ministrem spraw zagranicznych zostanie Jacek Czaputowicz. Witolda Waszczykowskiego miał zastąpić Krzysztof Szczerski, ale nie udało się znaleźć jego następcy w Kancelarii Prezydenta.

Nowy rząd Morawieckiego. Będzie superresort?

Ma dojść do rozdzielenia superresortu Mateusza Morawieckiego. Z połączonego ministerstwa finansów i rozwoju ma zostać wydzielone ministerstwo gospodarki, którym kierować ma Jadwiga Emilewicz z Porozumienia. Jej kandydaturę zgłosił Jarosław Gowin.

To wyczerpuje zapisy umowy koalicyjnej, z której wynikało, że Porozumienie będzie kierowało dwoma resortami. Nieoficjalnie przez pewien czas z nominacji Porozumienia Andrzej Sośnierz miał kierować ministerstwem zdrowia. Mówi się, że propozycję złożono także Marianowi Zembali z PO. Jednak, o ile ostatecznie dojdzie do dymisji Konstantego Radziwiłła, to jego miejsce, zdaniem portalu Onet.pl miałby zająć gen. Grzegorz Gielerak lub były rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Paweł Górski. Swoje stanowisko ma stracić także minister Jan Szyszko. 

Wszystko będzie jasne w samo południe. Nowy gabinet Mateusza Morawieckiego zbierze się na pierwszym posiedzeniu o 13:30.

Czytaj więcej