Czytasz: Antek gwiazdą Hollywood!

Antek gwiazdą Hollywood!

45-letni samolot Antonov An-2 SP-AOI kilka dni temu opuścił Aeroklub Gliwicki. Maszyna zwana “Antkiem” jest już na Islandii, gdzie zagra w filmie hollywoodzkiego reżysera!

Antek jest jednym z największych produkowanych seryjnie jednosilnikowych dwupłatowców na świecie. Przez długi czas dzierżył także tytuł najdłużej produkowanego samolotu świata. Ze względu na niezawodność, prostą konstrukcję i obsługę, łatwość pilotażu i konstrukcję dwupłatowca nazywano go czasem kukuruźnikiem – po słynnym samolocie Po-2 z okresu II wojny światowej.

HISTORIA GLIWICKIEGO ANTKA

Zbudowano go w 1972 r. Przez lata służył wojsku do ćwiczeń spadochronowych. W 2000 r. trafił do Aeroklubu, gdzie przez 15 lat pomagał zrzucać gliwickich skoczków z wysokości prawie 4 tysięcy metrów. Antek od dwóch lat jest na emeryturze. Cały ten czas przesiedział w hangarze. Nikt nie spodziewał się, że zamiast na złomie, wiekowy samolot wyląduje na Islandii by zagrać w hollywoodzkim filmie!

EMERYTURA NA EKRANACH KINA

Wysłużoną maszyną zainteresował się brazylijski reżyser, youtuber Joe Penna (znany jako MysteryGuitarMan) i obsadził w epizodzie z awaryjnym lądowaniem.

- Hollywood kupiło samolot. Maszyna została rozmontowana, spakowana do kontenerów i wysłana na Islandię - tłumaczy jeden z pracowników Areoklubu.

Dowiedzieliśmy się, że w najnowszej hollywoodzkiej produkcji dzięki samolotowi kilka osób uratuje się, a kilka zginie. Antek swoją służbę skończy jako bohater pełnometrażowej produkcji.

Zobacz zdjęcia z ostatnich chwil antka na gliwickim lotnisku!

źródło: Aeroklub Gliwicki

“LATAJĄCE MUZEUM SZYBOWCÓW”

Aeroklub jest określany czasem mianem „latającego muzeum szybowców”, a to ze względu na posiadanie w swojej flocie oprócz nowych szybowców bardzo licznej grupy szybowców zabytkowych, tak klubowych, jak i prywatnych, utrzymywanych w stanie gotowości do lotu. Można tutaj zobaczyć lub polecieć, na w wielu przypadkach jedynych egzemplarzach na świecie. Oprócz tego w działającym przy Aeroklubie Gliwickim warsztacie remontuje się szybowce konstrukcji drewnianej, jak również budowana była replika polskiego przedwojennego szybowca IS-A Salamandra. Przy Aeroklubie Gliwickim działa również Klub Miłośników Zabytkowych Szybowców zrzeszający entuzjastów i właścicieli „starych patyków” z Polski oraz świata. Ukoronowaniem jego działalności był zorganizowany w 2004 roku 32. Międzynarodowy Zlot Starych Spadochrony sekcji spadochronowej (sierpień 2015). Szybowców na który przybyli uczestnicy wraz ze swymi szybowcami z 22 krajów między innymi z USA i Australii.

Czytaj więcej