Czytasz: „Anonimowe anioły” pędzą na sygnale co dwie minuty

„Anonimowe anioły” pędzą na sygnale co dwie minuty

Ratownicy medyczni 13 października mają swoje święto.

Mówią o nich „anonimowe anioły”. Pędzą na sygnale średnio co dwie minuty, ryzykują także swoje zdrowie i życie, by nas ratować. Szczęśliwi pacjenci rzadko o nich pamiętają, opuszczając szpital. 13 października ratownicy medyczni mają swoje święto. Dobra okazja, by poświęcić im nieco uwagi.

 - Tyle samo wyjazdów, co przyjazdów. Takie życzenia przyjmujemy chętnie nie tylko od święta. Ja od rana jestem w pracy, za mną już pięć interwencji dzisiaj, ale taki zawód wybrałem z pasji, więc nie narzekam  - mówi Samuel Matuszewski, ratownik i kierowca  Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.  

Jest jednym z 13 tys. ratowników medycznych w kraju i jednym z 670 w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach.

 - Od dwóch lat nasze pogotowie to największy podmiot ratownictwa medycznego w kraju - chwali się Jerzy Wiśniewski, rzecznik  WPR.

Do kompletu 220 lekarzy i ponad 150 pielęgniarek w 12 stacjach pogotowia ulokowanych w całym województwie.

 - W ubiegłym roku nasze karetki pokonały 3 mln 303 tys. kilometrów. Zabezpieczyliśmy 27 miejsc, w których policja podejrzewała podłożone bomby, 133 razy wyjeżdżaliśmy do pożarów. Wykonaliśmy 35 tys. EKG dorosłym i 430 dzieciom oraz prawie 3500 teletransmisji - mówi Jerzy Wiśniewski.

Podstawowym obowiązkiem ratownika medycznego jest udzielanie pierwszej pomocy (ocena chorego, badanie podstawowych parametrów i funkcji życiowych, wykonywanie EKG, opatrywanie ran i złamań oraz podawanie leków) w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, wypadkach i katastrofach.

 Co roku przybywa chętnych, by studiować ratownictwo medyczne.

Od tego roku studia trwają 3,5 roku i kończą się egzaminem państwowym. Po studiach można pracować nie tylko w szpitalnych oddziałach ratunkowych i pogotowiu ratunkowym, ale również w straży pożarnej, wojsku, czy w ratownictwie górniczym.

Ratownik medyczny zarabia od 1700 do 3500 złotych netto. Jeśli wyjedzie do pracy na zachodzie UE, może dostać od 15 do 30 euro za godzinę.