Czytasz: Znamy laureatkę Nagrody Literackiej im. Gombrowicza

Znamy laureatkę Nagrody Literackiej im. Gombrowicza

Nagroda przyznawana jest za debiut literacki. Patronuje jej wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz.

Anna Cieplak, autorka książki „Ma być czysto” została laureatką II edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda przyznawana jest za debiut literacki. Patronuje jej wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz.

Wśród nominowanych do nagrody byli także: Salcia Hałas za „Pieczeń dla Amfy”, Natalia Fiedorczuk-Cieślak za „Jak pokochać centra handlowe”, Aleksander Wenglasz za „Zdjęcie inaczej zabić”, a Aleksandra Zielińska za książkę Bura i szał.

Nagrody wręczono w niedzielę podczas uroczystej gali w Radomiu.

Do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zostało zgłoszonych 90 debiutów prozatorskich. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora napisana prozą artystyczną, w języku polskim.

W tej edycji konkursu brały udział książki wydane w 2016 r. Wyboru nominowanych dokonała kapituła nagrody pod przewodnictwem krytyka i historyka literatury, znawcy twórczości Gombrowicza Jerzego Jarzębskiego.

W skład kapituły weszli także: prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego; krytyczka literacka i dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska; badaczka literatury z UŚ Anna Kałuża; redaktor naczelna portalu kulturalnego "dwutygodnik.com" Zofia Król oraz pisarz i laureat nagród literackich Zbigniew Kruszyński.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia. Organizatorami są: prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza - oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

Anna Cieplak (1988) jest animatorką kultury, aktywistką miejską. Od 2009 r. pracuje z dziećmi i młodzieżą w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie. W 2014 r. została nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN. Wkrótce ukaże się jej kolejna książka "Lata powyżej zera".(PAP)

Czytaj więcej