Czytasz: Anna Bikont przypomni o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci

Anna Bikont przypomni o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci

W Tarnowskich Górach autorka książki „Sendlerowa. W ukryciu” spotka się z czytelnikami w ramach spotkań "Z dużej litery".

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu.

W sobotę 15 grudnia o godz. 17:30 w Tarnogórskim Centrum Kultury wyjątkowe spotkanie z Anną Bikont poświęcone będzie jednej z najnowszych książek autorki -  „Sendlerowa. W ukryciu”. Książka otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2017, a także znalazła się w gronie finalistów Nagrody Literackiej Nike. Autorka przedstawia złożony portret bohaterki, kobiety, osoby kształtującej opowieść o samej sobie. Opierając się na wielu źródłach prezentuje postać Sendlerowej w szerokim kontekście, obala mity i pozwala dostrzec prawdziwego człowieka, z jego heroizmem, ale i wątpliwościami.

Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.

Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda”.

Spotkanie odbędzie się w ramach nowego cyklu literackiego TCK „Z dużej litery”. Jego celem jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa i kultury czytania, rozwój zainteresowań literackich, jak również pokazanie, że czytanie może być atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Anna Bikont – pisarka i dziennikarka, związana z „Gazetą Wyborczą”, którą współtworzyła. Za książkę „My z Jedwabnego” otrzymała nagrodę historyczną tygodnika „Polityka” i European Book Prize. Wydanie amerykańskie publikacji znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku wg „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Ponadto z Joanną Szczęsną napisała książkę „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury) oraz „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”.

Bilety: 8/10 zł.