Coraz mocniej czuć zapach świąt. Kończymy poszukiwania idealnych prezentów, pakujemy je w ozdobne pudełka i przewiązujemy wstążką. Ale kto właściwie zostawia podarki pod choinką? Przerywamy wojnę Aniołka z Mikołajem i rozwiewamy wątpliwości!
Wigilia to dwanaście potraw, dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd. W ostatnich latach, coraz częściej głównym punktem tego dnia są jednak prezenty. No bo jak to, Wigilia bez prezentów? Chociaż większość z nas nie wierzy w legendy i świąteczne bajki, podarunki pod choinkę przynosi… No właśnie! Jedni mówią o Mikołaju, drudzy o Gwiazdorze, inni mają dowody na istnienie Aniołka. Tymczasem wszystko zależy od regionu, z którego pochodzimy.
Dzisiaj wydaje się to nie do pomyślenia, ale zwyczaj obdarowywania bliskich na dobre zadomowił się u nas dopiero w drugiej połowie XX wieku. Początkowo skromnie i tylko w miastach – słodycze lub owoce, teraz to jedna wielka komercja.
Święty Mikołaj swoje święto patronalne obchodzi 6 grudnia, ale dużo dzieci twierdzi, że prezenty zostawione pod świątecznym drzewkiem to także i jego sprawka. W ostatnich latach już mało komu kojarzy się z biskupem. Teraz to raczej starszy pan z siwą brodą, czapką z pomponem, poruszający się saniami zasilanymi siłą mięśni reniferów.
Mikołaj w czerwonym płaszczu, przynoszący prezenty 24 grudnia, to w dużej mierze efekt globalizacji. Obecnie przychodzi do coraz większej ilości dzieci na północy i zachodzie oraz w centralnej części Polski.
Na Górnym Śląsku w tradycji króluje Dzieciątko. To oczywiście nikt inny, jak mały Jezus. Zwyczaj ten przybył na Śląsk z Czech. W tradycyjnym śląskim domu o Mikołaju w Wigilię nie chce się słyszeć. Święty przychodzi do dzieci w nocy z 5 na 6 grudnia.
Na prezenty od Aniołka czeka się natomiast w Małopolsce. Jest to tradycja zakorzeniona na terenach dawnej Galicji. Aniołek przynosi prezenty również na Podkarpaciu.
Wielkopolska, Kujawy, Warmia, Ziemia Lubuska – to głównie tam prezenty przynosi Gwiazdor. W gwarach Gwiazdorami nazywało się grupy kolędników, chodzących w czasie Świąt Bożego Narodzenia po domach.
Postać umiłowana w dużej mierze przez najmłodszych z regionu poznańskiego, nosi futrzaną czapę, a jego twarz schowaną pod maską pokrywa czarna sadza. Dawniej wizyta Gwiazdora mogła wiązać się ze sporym stresem. W końcu to wstyd zamiast upominku otrzymać rózgę.
Gwiazdka to słowo bardzo świąteczne. Okazuje się, że zanim Gwiazdką okrzyknięto okres Świąt Bożego Narodzenia, nazywano tak podarunek wigilijny. To nie wszystko! Do niektórych dzieci to Gwiazdka we własnej osobie przynosi świąteczne prezenty. Według dawnych opisów, jest to dziewczyna lub chłopak w białym stroju, wędrujący wraz z wigilijnymi przebierańcami.
Na Pomorzu prezenty roznosił gwiżdż i gwiazdka.
Z hojności znany jest także Dziadek Mróz. Jego wizerunek porównywany jest z Mikołajem. Ten jednak przychodzi w Nowy Rok, ma dłuższą brodę, na nogach walonki, a prezentów nie wrzuca przez komin, tylko kulturalnie wchodzi przez drzwi. Może właśnie dlatego minimalizuje się ryzyko uszkodzenia podarków, na które czekają Polacy na Kresach Wschodnich.
Na Warmii zaś, prezenty wigilijne roznosił orszak sług z szlemem, czyli siwym koniem. To chyba najmniej znani świąteczni darczyńcy.
Źródło: „Boże Narodzenie w polskiej kulturze” Marii Borejszo
Już niedługo Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!
Napad na bank w Rybniku. Mężczyzna groził, że wysadzi budynek!
Sosnowiec: 18-latka chciała rzucić się pod pociąg
Autobusy i tramwaje w Metropolii będą miały ujednolicony wygląd [ZDJĘCIA]
Nastolatkowie wpadli do stawu, nie dali rady sami wydostać się z wody
Więcej na temat
#barszcz czerwony z buraków przepis #prezenty #boże narodzenie 2016 #śląskie prezenty pod choinkę #prezenty na boże narodzenie 2016 #prezenty pod choinkę 2016 #prezenty na świętaLukier do pierników. Jak zrobić lukier na pierniczki? [PRZEPISY]
Jak zrobić lukier, który nie spływa z ciasta, jest gęsty i pyszny? Oto kilka sprawdzonych przepisów na lukier na pierniczki!Lampion adwentowy. Jak zrobić lampion na roraty?
W Kościele katolickim rozpoczął się adwent. A skoro adwent to roraty, które nie mogą się obyć bez lampionów. Jak je zrobić?Najciekawsze filmy o świętach [TOP 11]
Święta to czas odpoczynku. Leniwe popołudnia i wieczory spędzone w rodzinnym gronie i przed telewizorem, w tym czasie, mogą mieć całkiem pozytywny wymiar.Barszcz czerwony [PRZEPIS] Prosty przepis na barszcz czerwony z buraków
Barszcz czerwony z buraków to podstawa wigilii w wielu domach. Sprawdź prosty przepis na barszcz czerwony z buraków. Jak go przygotować?Święto Języka Ojczystego wypada w czwartek, 21 lutego. Co to za okazja?
Piątkowe popołudnie w Rybniku nie należało do spokojnych. W jednym z banków doszło do napadu.
18-latka chciała rzucić się pod pociąg. Policjanci, którzy przybyli na miejsce uratowali jej życie.
Ujednolicenie kolorystyki zajmie kilka lat. Pojazdy bowiem nie będą specjalnie przemalowywane, a barwy będą zmieniane podczas nowych przetargów na obsługę danych linii.
Dwaj 17-latkowie wpadli podczas biegania do jednego ze stawów. Nie potrafili sami wydostać się z wody.
W sobotni poranek na drodze pojawi się znacznie więcej policyjnych patroli.
Szczyrk "nieczynny do odwołania" [GALERIA, VIDEO]
10-latek wbiegł pod koła trolejbusu [WIDEO]
Gify na Walentynki. Wyślij drugiej połówce!
Durczok o Biedroniu: Piękna robota. Szkoda, że dla Kaczyńskiego
Kartki na walentynki 2019. Daj swojej drugiej połówce!