Czytasz: Szok! Angela Merkel: Opole? Znam problem

Szok! Angela Merkel: Opole? Znam problem

W powietrzu wisi kolejna afera! O prawa mniejszości niemieckiej upomniała się kanclerz Angela Merkel. Nikt nie przypuszczał, że tak dobrze zna problem małej, podopolskiej gminy!

Większe Opole - większy problem

Kanclerz Angela Merkel zaskoczyła rozmówców. Przedstawiciele mniejszości niemieckiej planowali przedstawić swoje zastrzeżenia dotyczące okoliczności powiększenia Opola. Nie przypuszczali jednak, że Angela Merkel sama poruszy ten temat. Kwestia praw mniejszości niemieckiej pojawiła się nie tylko na spotkaniu w ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec. Była też jednym z wątków rozmów z premier Beatą Szydło. Na oficjalnej konferencji kanclerz Niemiec i premier polskiego rządu tylko wspomniano o tym wątku rozmów. Ale więcej na ten temat mówią przedstawiciele mniejszości niemieckiej.

CZYTAJ KOMENTARZ KAMILA DURCZOKA: Uczmy się od kanclerz Merkel

- Kanclerz Merkel zapytała premier Szydło o kwestię powiększenia Opola. Zapytała nas o naszą ocenę sprawy. Przedstawiliśmy problemy mniejszości niemieckiej wynikające z tego projektu. Kanclerz wyraziła oburzenie i zapewniła, że nie zostawi tego tematu - relacjonuje poseł Ryszard Galla

- Szczerze zaskoczyła nas, że temat był jej znany - dodaje Rafał Bartek.

Naruszono prawa mniejszości niemieckiej?

Joanna Hassa z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim podkreśla, że przy procedowaniu powiększenia Opola zostały naruszone prawa mniejszości niemieckiej. O sprawie informowali polityków niemieckich. Prezentowali ją także na forum Intergrupy ds. mniejszości. W tej sprawie złożyli też petycję do Komisji Europejskiej.

- Tablice z nazwami miejscowości zniknęły. Mieszkańcy m.in. gminy Prószków, Komprachcice czy Dobrzeń Wielki mogli korzystać z języka niemieckiego jako pomocniczego. Tej możliwości, dzisiaj w granicach miasta Opola, nie mają. Byłoby dobrze, aby przedstawiciel rządu odpowiedzialny za kwestie mniejszościowe o tym z nami porozmawiał. To może być wojewoda. On jako przedstawiciel władzy w terenie też ma swoje narzędzia. Temat jednak jest niepodejmowany - mówi poseł Ryszard Galla.

Nastroje antyniemieckie

Sprawy nie ułatwia aktywność ministra Patryka Jakiego. Przedstawiciele mniejszości niemieckiej są oburzeni insynuacjami o konieczności przejęcia polskiej elektrowni z niemieckiej strefy wpływów.

- To jest paranoja. Jesteśmy mniejszością narodową w Polsce. Przede wszystkim jesteśmy polskimi obywatelami. Takimi samymi jak pan minister Jaki, wojewoda czy dowolny inny obywatel. Poddajemy się tym samym zasadom samorządu, wydatkowania środków. My nie prowadzimy żadnej eksterytorialnej działalności - dodaje poseł Galla

Próba bagatelizowania problemu

W odpowiedzi na liczne interpelacje, wnioski i pisma, przychodziło to samo zdanie: „Przy procedowaniu powiększenia miasta Opola, nie zostały naruszone żadne prawa mniejszości”. Stanowisko mniejszości niemieckiej jest zupełnie przeciwne.

Poseł Ryszard Galla podkreśla, że ostrzegał przed podobnymi praktykami w innych regionach Polski.

- Od wielu miesięcy ostrzegałem, że to co się dzieje w Opolu będzie miało swoją kontynuację w kolejnych regionach Polski. No i mamy Warszawę, słyszymy o Lublinie, z Poznaniem ktoś też coś kombinuje. Zapis o samorządzie terytorialnym będzie wykorzystywany bardzo często. A nie powinien. Przepisy, które pozwalają na zmianę granic gminy powinny być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Nie chcemy się skarżyć

Zainteresowanie kanclerz Angeli Merkel jest dla przedstawicieli mniejszości dowodem na to, że nie są bezsilni. Podkreślają, że kiedy coś niepokojącego dzieje się w stosunku do mniejszości polskiej na Litwie czy w Białorusi, polski rząd też interweniuje.

- My nie chcemy się skarżyć, ale zwracamy uwagę, że warto o te rzeczy, które apelujemy nas zapytać. To może mieć duże znaczenie w dyplomatycznych stosunkach między Polską a Niemcami. Zainteresowanie pani Kanclerz daje mi poczucie lekkiej satysfakcji, że jednak stoję tutaj po właściwej stronie - komentuje poseł Ryszard Galla.

Czytaj więcej