Czytasz: Andrzej Dziuba przewodniczącym GZM

Andrzej Dziuba przewodniczącym GZM

Prezydent Tychów zastąpił Marcina Krupę na stanowisku przewodniczącego zgromadzenia metropolii. Wybrano też dwóch wiceprzewodniczących.

W piątek odbyła się pierwsza po wyborach samorządowych sesja Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zgodnie z ustawą, pierwszą sesję Zgromadzenia po opublikowaniu wyników wyborów samorządowych zwołuje prezydent miasta Katowice. Sesję, do czasu wyboru Przewodniczącego Zgromadzenia, prowadzi najstarszy wiekiem delegat obecny na sali, który wyrazi na to zgodę. Obrady pierwszej po wyborach sesji metropolii otworzył wójt gminy Chełm Śląski, Stanisław Jagoda.

Zgodnie z zapowiedzią, prezydent Katowic nie ubiegał się ponownie o to stanowisko. Jedynym kandydatem był prezydent Tychów, Andrzej Dziuba. Jego kandydaturę przedstawił prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Zaproponował także, żeby wprowadzić rotacyjne przewodnictwo.

- Pracujemy w pięciu podokręgach. Kadencja liczy 5 lat. Dobrym pomysłem byłoby przyjąć rotacyjne przewodniczenie. Pierwszym będzie podregion tyski. Na stanowsiko przewodniczącego zgromadzenia proponuję prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę - powiedział Zygmunt Frankiewicz.

Andrzej Dziuba został wybrany głosami 39 przedstawicieli gmin przy jednym głosie wsztrymującym.

- Dziękuję za zaufanie. Postaram sie tego zaufania nie zawieść. Traktuję te funkcję jako zobowiazanie do sprawnego prowadzenia sesji - powiedział Andrzej Dziuba tuż po wyborze. - To jest, jak rozumiem, prezent imieniowy - dodał z uśmiechem.

Wybrano także wiceprzewodniczących zgromadzenia. Arkadiusz Chęciński zaproponował burmistrza Czeladzi Zbigniewa Szaleńca, ale z powodów formalnych nie mógł zostać wybrany na tej sesji. Zgodnie z regulaminem metropolii, przewodniczący i wiceprzewodniczący zgromadzenia są wybierani spośród delegatów obecnych na sesji. Złożono autopoprawkę i tego dnia wybrano nie trzech, ale dwóch wiceprzewodniczących. Zostali nimi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Podokręg katowicki przez rok nie będzie miał swojego przedstawiciela w "prezydium" Zgromadzenia.

Czytaj więcej