Czytasz: Andrzej Duda w Brzeszczach: "Dopóki pełnię urząd Prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo"

Andrzej Duda w Brzeszczach: "Dopóki pełnię urząd Prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo"

Andrzej Duda pojawił się we wtorek na Barbórce w Brzeszczach, podczas której m.in. oświadczył, że "węgiel to nasz największy skarb".

Barbórka 2018: Andrzej Duda na Barbórce w Brzeszczach

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w akademii barbórkowej Grupy Tauron, która odbyła się we wtorek w Brzeszczach. Podczas swojego przemówienia prezydent wielokrotnie odwoływał się do organizawanego w Katowicach szczytu klimatycznego, padło również wiele słów dotyczących sytuacji polskiego górnictwa. Jedną z bardziej wyrazistych wypowiedzi była ta, w której prezydent zapewnił, że podczas jego urzędowania... polskie górnictwo "nie zostanie zamordowane".

– I proszę się nie martwić: dopóki pełnię w Polsce urząd Prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo, bo zbyt wielką mamy w nim tradycję – choćby tego święta św. Barbary, Waszej Barbórki, której zwyczaje wpisane są na listę naszego dziedzictwa kulturowego. Ale przede wszystkim są Państwo absolutnie branżą strategiczną, która – jak wspomniałem na wstępie – stanowi fundament naszej gospodarki. I musi być zachowana. – powiedział podczas wtorkowego wystąpienia Andrzej Duda.

Prezydent RP nawiązał także w Brzeszczach do swojej poniedziałkowej wypowiedzi podczas Szczytu Klimatycznego, która wzbudziła w mediach, głównie zagranicznych, spore zamieszanie. Andrzej Duda, otwierając COP24 zaznaczył, że polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu.

–To właśnie dlatego powiedziałem wczoraj w czasie mojego wystąpienia otwierającego szczyt COP24, że polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i że nie będzie się to zmieniało – ona nadal będzie się opierała na węglu. Oczywiście będziemy realizować miks energetyczny, będziemy realizować naszą strategię, ale węgiel w Polsce jest i będzie. I nawet najbardziej ostrożni wezwani wczoraj przez media specjaliści mówili, że jest go na co najmniej 35-40 lat wydobycia – tego, który można wydobyć taniej, a na 200 lat tego, który w ogóle mamy. To nasz wielki skarb, mamy największe zasoby w Europie. – zaznaczył Duda.

Prezydent RP przyznał jednocześnie, że koniecznym jest unowocześnianie i reformowanie polskiej gospodarki, a co za tym idzie również sektora związanego z górnictwem, jednak jak podkreślił, musi to być przeprowadzone w mądry i pragmatyczny sposób – dbając o interesy pracowników i ich rodzin, przy jednoczesnym pamiętaniu o ekonomii i o środowisku. Podkreślił, że nie jest proste zadanie.

– To wielkie zadanie ministra – bardzo trudne, to również wielkie zadanie zarządów spółek, ale wierzę, że będą w stanie z tego zadania się wywiązać. – podsumował ten wątek Prezydent RP Andrzej Duda.

Poniżej znajdziecie występienie Prezydenta RP podczas wtorkowej akademii barbórkowej w Brzeszczach.