Czytasz: Ceny prądu nie wzrosną. Andrzej Duda podpisał ustawę dot. energii elektrycznej

Ceny prądu nie wzrosną. Andrzej Duda podpisał ustawę dot. energii elektrycznej

Ustawa ma zapobiec spodziewanym podwyżkom cen w przyszłym roku.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, iż Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną, opłatę przejściową oraz ustalającą ceny prądu na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

- Pan prezydent wielokrotnie podkreślał, że każda ustawa, która jest ustawą prospołeczną, która służy Polakom, będzie przez niego podpisana. I tak też jest w tej sytuacji. Pan prezydent podpisał ustawę, o której tutaj rozmawiamy.(...) Jak rozumiem, będzie ona w poniedziałek ogłoszona w Dzienniku Ustaw. I wchodzi od 1 stycznia 2019 w życie. My się cieszymy, że tym ważnym problemem rząd się zajął – powiedział Błażej Spychalski w Polsat News.

Nowelizacja obniża akcyzę na energię elektryczną i zmienia stawki opłaty przejściowej, co ma zapobiec podwyżkom cen prądu w 2019 r. Zakłada też ustalenie od początku 2019 r. cen energii na poziomie taryf i umów obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Różnicę między ceną sprzedaży, a ceną rynkową – obliczoną przez Ministra Energii w rozporządzeniu – sprzedawcy energii mają otrzymywać z tworzonego projektem Funduszu Wypłaty Różnicy Cen.

Nowe przepisy zmniejszą akcyzę na prąd z 20 do 5 zł za Mwh. Obniżona zostanie również o 95 proc. opłata przejściowa, którą co miesiac płacą odbiorcy energii elektrycznej. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne, płacone przez odbiorców zostają zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 r. Z kolei ceny energii w 2019 r. zostają ustalone na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiazujących 30 czerwca 2018 r.

Ustawa już w piatek została uchwalona przez Sejm na specjalnym posiedzeniu. W nocy z piątku na sobotę projekt został zaakceptowany także przez Senat.

Fot. Kancelaria Prezydenta/www.prezydent.pl