Czytasz: Trwa wizyta Andrzeja Dudy na Śląsku

Trwa wizyta Andrzeja Dudy na Śląsku

Przez wiele lat nie przygotowano wieloletniej strategii dla polskiego górnictwa - powiedział w Zabrzu Andrzej Duda.

Prezydent Duda spotyka się z mieszkańcami Zabrza. Wielu mieszkańców robi sobie zdjęcia z Andrezjem Dudą. Wcześniej odbyło się  spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze związkowcami z kopalni Makoszowy. 

 

    Orkiestra górnicza podczas wizyty prezydenta Dudy

Nie uchylam się od dialogu, chociaż sprawa jest poważna. Przez wiele lat nie przygotowano wieloletniej strategii dla polskiego górnictwa - powiedział prezydent po spotkaniu. Nadchodzi czas, żeby się z tym problelm zmierzyć. 

 

W hali sportowej na prezydenta czekali nie tylko związkowcy górniczy, ale także nauczyciele niezadowoleni z planowanej reformy oświaty.

 

Po Piekarach Śląskich, Prezydent RP Andrzej Duda odwiedza Zabrze. Najpierw złożył wieńce przy pomniku poświęconym pamięci poległych powstańców śląskich na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Andrzeja. 

 

Wcześniej prezydent był w Piekarach Śląskich, gdzie złożył kwiaty przy Kopcu Wyzwolenia i oddał hołd powstańcom śląskim.  

Państwo jako Ślązacy, a Polacy jednocześnie, jesteście niezwykle ważnym elementem tego, co nazywamy polską tradycją, polską kulturą  - podkreślił prezydent Duda. 

Kopiec Wyzwolenia został usypany w latach trzydziestych XX w. dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Stał się symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich. 

Prezydent był także w Bazylice Najświętszej Maryi Panny, spotkał się z władzami Piekar w Urzędzie Miasta. Dziękował samorządowi w Piekarach Śląskich za realizowanie programu 500 Plus.  Dodał, że wierzy, iż Piekary Śląskie będą korzystały z Programu Mieszkanie Plus.

Prezydent rozmawiał także z mieszkańcami Piekar w Parku Wolności przy ulicy gen. Jerzego Ziętka.

Prezydentowi towarzyszy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.