Czytasz: "Nie uchylam się od dialogu"
Przyszłość polskiego górnictwa była tematem jednego ze spotkań prezydenta Dudy na Śląsku.

Nie uchylam się od dialogu, chociaż sprawa jest poważna. Przez wiele lat nie przygotowano wieloletniej strategii dla polskiego górnictwa - powiedział prezydent po spotkaniu z delegacją górników z kopalni Makoszowy. Nadchodzi czas, żeby się z tym problem zmierzyć – dodał prezydent Duda, który odwiedził Śląsk. 

Zabrze było drugim miastem w zaplanowanej na 23 listopada wizycie Andrzeja Dudy w naszym województwie. Spotkanie ze związkowcami zostało zorganizowane w ostatniej chwili. Górnicy do końca nie wiedzieli, czy uda im się porozmawiać z głową państwa. Mieszkańcy miasta zdecydowali się oddać swój czas na spotkanie z prezydentem właśnie górnikom. Kopalnię Makoszowy jeszcze w tym roku najprawdopodobniej czeka likwidacja. Zapowiadana dotacja, która miała obowiązywać do 2018 roku, została cofnięta.


Prezydent rozmawiał z górnikami przez 40 minut. Zapewnił o współpracy z rządem we wspieraniu przemysłu górniczego.

Ale to nie jest proces, który można zrealizować w jeden rok. To jest proces, który się będzie ciągnął na lata" - podkreślił.


Andrzej Chwiluk przewodniczący Związku Zawodowego Górników w kopalni Makoszowy jest zadowolony ze spotkania z prezydentem.

 

 - Była to bardzo merytoryczna rozmowa. Usłyszeliśmy, że prezydent będzie chciał poznać szczegóły związane z planami rządu w przypadku kopalni Makoszowy.

 W hali MOSiR-u gdzie prezydent Andrzej Duda spotkał się nie tylko z górnikami, także z mieszkańcami Zabrza, obecni byli również nauczyciele niezadowoleni z planowanej reformy oświaty. Głośno wyrazili swój sprzeciw. Prezydent podczas swojego wystąpienia odpowiedział na okrzyki części zebranych.

Co do tych, którzy tutaj skandują o ratowaniu gimnazjów, powiem krótko: różne zmiany są dokonywane w Polsce na przestrzeni ostatnich 27 lat. Jedne są lepsze, drugie są gorsze" – mówił.

Podkreślił, że wierzy, iż zmiany realizowane w Polsce, to dobre zmiany i będą realizowane dobrze. Podkreślił, że on sam chodził do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroklasowego liceum.

Myślę, że ten system, gdy szkoła znała ucznia, a uczeń znał szkołę, a przede wszystkim środowisko tej szkoły, był dobrym rozwiązaniem.

W Zabrzu prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przez pomnikiem uczestników powstań śląskich. Spotkał się z władzami miasta i mieszkańcami. Chętnie pozował do wspólnych zdjęć z zabrzanami. 

 

Czytaj więcej