Czytasz: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski dziś w Katowicach!

Andrzej Duda i Bronisław Komorowski dziś w Katowicach!

Niemożliwe? A jednak. Ostatnio do obecności obu panów w niemal tym samym miejscu dochodziło w kampanii wyborczej.

Wtedy Andrzej Duda stąpał tuż za prezydentem Komorowskim. Dziś Bronisław Komorowski przyjeżdża niemal za prezydentem Dudą. Andrzej Duda w Katowicach uroczyście złoży podpis pod ustawą o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Bronisław Komorowski zainauguruje Klub Obywatelski w Mysłowicach. Prezydent Duda na Śląsku będzie przemawiał. Były prezydent Komorowski ma z ludźmi rozmawiać. Będzie także gościem najwyższego piętra Silesion.pl

NAJPIERW METROPOLIA

Akt prawny umożliwiający utworzenie metropolii w naszym regionie Andrzej Duda podpisze po raz drugi. Pierwsza wciąż obowiązująca ustawa rządu PO-PSL nie doczekała się rozporządzeń wykonawczych. I już się nie doczeka. Wraz z podpisem prezydenta pod najnowszą ustawą, ta wcześniejsza wygaśnie. Rządowe regulacje wiodącą rolę powołania nowego szczebla administracji nakłada na prezydenta Katowic Marcina Krupę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do 30 czerwca Rada Ministrów przyjmie rozporządzenie powołujące związek metropolitalny w województwie śląskim. W pełnym wymiarze i finansowaniem na poziomie 250 mln złotych wystartuje w styczniu 2018 roku. Jednym z warunków jego zawiązania jest objęcie obszaru zamieszkałego przez co najmniej 2 mln osób. Jeszcze w styczniu 2016 roku wolę przystąpienia do takiego związku wyraziły 24 gminy. Dziś wiadomo, że do metropolii nie chce wprowadzić Jaworzna jego prezydent Paweł Silbert. Jednym z głównych argumentów jest wielka niewiadoma zasad jej funkcjonowania i fakt, że z metropolii wystąpić nie można. Faktem jest, że realne negocjacje się dopiero zaczną. Podpisanie ustawy zaplanowano na godzinę 14:00.

POTEM RUDA ŚLĄSKA

Prezydent Andrzej Duda do odwiedzonych miast z przymiotnikiem „śląski” dołączy Rudę Śląską. Tu złoży wieniec przed tablicą poświęconą górnikom, którzy zginęli w KWK Halemba. Hołd odda też osobom które zginęły w zawieruchach wojen i politycznej przemocy. O 17:00 spotka się z mieszkańcami na placu Jana Pawła II

BRONISŁAW KOMOROWSKI

O godzinie 17:00 Bronisław Komorowski zainauguruje Klub Obywatelski w Mysłowicach. Ale jeszcze przed inaugurajcą, o godzinie 16:00 będzie gościem ostatniego piętra redakcji Silesion.pl. Po wyborach w 2015 roku, Bronisław Komorowski powołał do życia Instytut swojego imienia. Wspiera aktywne uczestnictwo Polski w Unii Europejskiej i NATO oraz propaguje współpracę międzynarodową. Jednym z ważniejszych obszarów są także działania na rzecz zwiększania bezpieczeństwa w Polsce i w Europie zarówno w obszarze politycznym, jak i militarnym, gospodarczym oraz energetycznym.

W jakim kierunku zmierza Polska z prezydentem Andrzejem Dudą? Jak rozgrywana jest kwestia tożsamości narodowej? Czy Ślązacy mogą liczyć na wsparcie byłego prezydenta? Czym jest metropolia w kształcie ustawy przygotowanej przez obóz PiS? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie na Silesion.pl.

A może sami chcecie zadać Bronisławowi Komorowskiemu jakieś pytanie?

 

Czytaj więcej