Czytasz: Tak wyglądał historyczny zjazd na nartach z K2! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tak wyglądał historyczny zjazd na nartach z K2! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Historyczny wyczyn Polaka. Przed nim nie dokonał tego nikt!

Aktualizacja 24 lipca 16:00:

Andrzej Bargiel został pierwszym człowiekiem, który zjechał z wierzchołka K2 do podstawy góry bez odpinania nart. Zjazd był podzielony na kilka części, między którymi Bargiel odpoczywał w założonych wcześniej obozach. Oto jak w zdjęciach wyglądała jego wyprawa.

wideo: Press Focus/x-news

Aktualizacja 23 lipca 20:00:

Andrzej Bargiel został pierwszym człowiekiem, który zjechał z wierzchołka K2 do podstawy góry bez odpinania nart. Zjazd był podzielony na kilka części, między którymi Bargiel odpoczywał w założonych wcześniej obozach.

- Bardzo się denerwowałem, bo, chcąc nie chcąc, zaznajomiłem się z topografią góry i trudnych miejsc - powiedział brat Andrzeja Bargiela, Grzegorz.

- Każdy kolejny przejechany trudny etap to było odliczanie, ile jeszcze takich miejsc zostało do momentu, gdy stanął u podstawy ściany. Na poprzedniej wyprawie nie było warunków, żeby zjechać na nartach, więc nie pchał się na siłę po to tylko, żeby wejść. Przeczekał rok i teraz to mu się udało - dodał.

wideo: TVN24/x-news

Aktualizacja 23 lipca 10:00:

fot. redbull.com/Marek Ogień

Andrzej Bargiel zjechał jako pierwszy człowiek na nartach z K2. Po sukcesie skomentował swój wyczyn: - Bardzo się cieszę, że udało mi się zjechać z wierzchołka K2 i wrócić bezpiecznie do bazy.

Jak przebiegał zjazd z K2 na nartach? Trasa przebiegała w całości po śniegu. Ze szczytu prowadziła ramieniem do drogi Cessena, skąd skialpinista wykonał przejazd pod wielkimi serakami – przez piekielnie trudny Trawers Messnera, po czym dotarł do grani na drodze Kukuczka-Piotrowski. Następnie czekały go pola śnieżne pełne szczelin.

Oprócz historycznego, pierwszego zjazdu z K2 na nartach, Andrzej Bargiel został również 13. polskim zdobywcą drugiego pod względem wysokości szczytu świata. Dokonał tego podczas swojej drugiej wyprawy na K2.

Aktualizacja:

Andrzej Bargiel dotarł na lodowiec pod K2! Historyczny wyczyn Polaka, który jako pierwszy zjechał na nartach z wierzchołka K2 (8611 m), drugiej co do wysokości góry Ziemi.

Aktualizacja:

Bargiel rozpoczął zjazd do obozu trzeciego ok. godz. 13:00. Udało mu się tam dotrzeć.

Wcześniej pisaliśmy:

O godz. 8:25 w niedzielę na szczycie K2 stanął pochodzący z Łętowni koło Limanowej Andrzej Bargiel. Zdobył "górę gór", po czym rozpoczął z niej zjazd na nartach. Tego nie dokonał jeszcze nikt, wobec czego Polak ma szansę na historyczny wyczyn!

Przeczytaj równieżTo koniec wyprawy na K2

K2 zdobyty! Andrzej Bargiel chce zjechać z K2 na nartach!

Przed północą rozpoczął się atak szczytowy 30-latka na K2 z obozu czwartego. Z Markiem Ogniem, który przebywa w bazie po K2 rozmawiał przed godziną siódmą. Wtedy też padły słowa, że himalaista w ciągu kilkudziesięciu minut zamierza stanąć na szczycie góry. Tak też się stało, a już przed godz. 9:00 Polak rozpoczął zjazd z góry na nartach.

Przeczytaj równieżFan Górnika Zabrze atakuje K2

fot. Facebook/Andrzej Bargiel, Marek Ogień

Andrzej Bargiej i jego druga próba zjazdu z K2 na nartach

Andrzej Bargiel po raz drugi próbuje dokonać historycznego zjazdu z K2 na nartach. Pierwsza próba podjęta w ubiegłym roku zakończyła się fiaskiem - pogoda nie pozwoliła na zjazd.

W tegorocznej wyprawie Bargiela na K2 towarzyszą mu brat - Bartłomiej, operator Piotr Pawlus, fotograf Marek Ogień oraz pochodzący z Gliwic doświadczony himalaista Janusz Gołąb.

W czym na K2? Janusz Gołąb o wyposażeniu członka wyprawy: