Czytasz: Ambasador USA o sytuacji w Panewnikach: "stanowczo potępiam"

Ambasador USA o sytuacji w Panewnikach: "stanowczo potępiam"

Nieoficjalnie wiadomo, że ruszyło śledztwo w sprawie aktu wandalizmu

Georgette Mosbacher odniosła się na Twitterze do dewastacji Kalwarii Panewnickiej w Katowicach. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce "stanowczo potępiła akt wandalizmu" i nazwołała do szacunku i tolerancji.

 

"Wolność religijna i szacunek dla przekonań religijnych to fundamentalne wartości i filary silnej demokracji. Stanowczo potępiam akt wandalizmu który miał miejsce w Parafii św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach i nawołuję do szacunku i tolerancji wobec wszystkich religii" - napisała ambasador Mosbacher. 

Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę, o czym poinformowała na swoim profilu na Facebooku Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach. Na czterech kaplicach różańcowych w Kalwarii Panewnickiej namalowano czarnym sprayem męskie genitalia, pentagramy i hasła "ave satan".

Katowicka policja prowadzi już w tej sprawie czynności. Osoby odpowiedzialne za zniszczenia w Kalwarii Panewnickiej odpowiedzą za uszkodzenie mienia, ale także za obrazę uczuć religijnych.

Na terenie Kalwarii Panewnickiej znajduje się jest monitoring, a nagrania z umieszczonych tam kamer przekazano już policji. Jak nieoficjalnie wiadomo, na filmach zobaczyć można trzech potencjalnych sprawców zdarzenia. Jak mówi Aneta Orman, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, cały czas prowadzone są działania, ale póki co nie można liczyć na żaden oficjalny komunikat