Czytasz: Alterfest ogłasza: Zagra Bokka i L.Stadt

Alterfest ogłasza: Zagra Bokka i L.Stadt

Poznaliśmy pełny line-up tegorocznej edycji festiwalu AlterFest.

Do ogłoszonych w zeszłym tygodniu zespołów dołączają m.in. BOKKA, L.Stadt i Małe Miasta. Festiwal odbędzie się w przedostatni weekend lipca w Mysłowicach.

Podczas dwudniowej imprezy usłyszymy jedenastu wykonawców prezentujących szeroko pojętą muzykę alternatywną, w tym m.in. zespoły The Dumplings, Baasch i Trupa Trupa. W czwartek poznaliśmy pozostałych sześciu artystów, których usłyszymy w mysłowickim kościele ewangelickim. Do składu tegorocznego AlterFestu dołączył ukrywający swoją tożsamość zespół BOKKA, tworząca mieszankę alternatywnego rocka i popu łódzka grupa L.Stadt oraz hip-hopowe Małe Miasta. Podczas festiwalu usłyszymy także grupę ŻAL oraz Wczasy - jeden z najciekawszych synthpopowych debiutów ostatnich lat. Dwudniową imprezę zakończy liveact łączącego slow-beat z klasycznymi brzmieniami i duchem lat 90-tych producenta tworzącego pod pseudonimem Carsky. -Wierzę w to, że będzie to najlepsza z dotychczasowych edycji AlterFestu. W tym roku udało nam się zaprosić do Mysłowic czołówkę polskiej alternatywy, cieszę się, że nie zabraknie także tych, którzy już wkrótce do tej czołówki będą należeć. Mam na myśli między innymi zespół Wczasy, na którego koncert czekam z niecierpliwością - mówi Łukasz Prajer, pomysłodawca festiwalu.

AlterFest 2018 w Mysłowicach już w lipcu

AlterFest odbędzie się w dniach 20-21 lipca w wyjątkowej przestrzeni kościoła ewangelickiego, znajdującego się w Mysłowicach przy ul. Powstańców 5. Karnety dwudniowe (60 zł) oraz bilety jednodniowe (40 zł) do nabycia na portalu KupBilecik.pl

BOKKA - są jednym z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie muzycznej, nie tylko ze względu na to, że nie wiadomo kim są. Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule BOKKA - opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową nie tylko w skali rodzimego rynku tożsamość.

Pojawili się niemal znikąd za sprawą zaprezentowanego w 2013 roku numeru Town Of Strangers, który następnie znalazł się na ich długogrającym debiucie, a po drodze narobił szumu wśród rodzimych i zagranicznych dziennikarzy. Pierwszej płycie zamaskowanej formacji nie szczędzono zachwytów zarówno w kraju, jak i za granicą - wystarczy wspomnieć o pochlebnej recenzji od Pitchforka, jednego z najważniejszych opiniotwórczych portali muzycznych świata. Po wyprzedanej trasie koncertowej oraz zagraniu na największych krajowych festiwalach, zespół wystąpił na scenach najważniejszych imprez w Europie, m.in. brytyjskiego The Great Escape, czeskiego Colours of Ostrava, niemieckiego Reeperbahn czy holenderskiego Eurosonic, a następnie w klubach w Brukseli, Pradze czy Budapeszcie.

W 2015 roku BOKKA zaprezentowała swój drugi album. Krążek Don’t Kiss And Tell powtórzył sukces poprzednika - płyta otrzymała nominację w kategorii Album roku elektronika i Alternatywa w plebiscycie Fryderyków.

W kwietniu 2018 roku światło dzienne ujrzał trzeci album zespołu - Life On Planet B. Materiał powstał we współpracy z Danielem Walczakiem, który stał się współproducentem wydawnictwa, a wcześniej czuwał nad nagrywaniem płyt Curly Heads, Dawida Podsiadło czy Grzegorza Hyżego. Płyta została zmasterowana w studiu Stardelta w Wielkiej Brytanii.

L.STADT - łódzka grupa muzyczna, która w swoim dorobku artystycznym ma cztery albumy długogrające nagrywane w Polsce i w USA. To jeden z niewielu polskich zespołów, który ma na koncie koncerty na dużych festiwalach na całym świecie, m.in. na SXSW w Austin (USA), Culture Collide w Los Angeles, Indie Week w Toronto, Afisza Piknik w Moskwie, Bremen Viertel Fest czy Juicy Beats w Dortmundzie. W ubiegłym roku L.Stadt po ponad trzyletniej przerwie powrócił z doskonale przyjętym przez publiczność i krytyków albumem „L.Story” - pierwszą w pełni polskojęzyczną płyta zespołu. To materiał zaskakujący i różnorodny. Po doświadczeniach z różnymi odmianami alt rocka, surf i country zespół sięgnął po nowe dla siebie środki wyrazu. Na płycie pojawia się m.in. łódzki Chór Teatru Chorea a eklektyzm materiału spaja tematyka tekstów Dworakowskiego.

MAŁE MIASTA - Małe Miasta łączą hip-hop z odważnymi elektronicznymi brzmieniami oraz eksperymentalnym R&B. Ich pierwszy album rozszedł się już w przedsprzedaży, drugi z miejsca trafił listę najlepiej sprzedających się płyt w Polsce i doczekał się reedycji wzbogaconej o bonusową EP-kę. Na ich poprzednich płytach gościnnie wystąpili tacy artyści jak Taco Hemingway, Paluch, Ten Typ Mes czy Wojtek Mazolewski. Duet zagrał na najważniejszych letnich festiwalach: Open’er, Tauron Nowa Muzyka, Hip-Hop Kemp, Off Festival czy Spring Break.

Najnowszy album ,,Plecy Pomników” ukazał się 16 lutego i spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem ze strony fanów: dotychczasowe single już stały się najpopularniejszymi piosenkami w dorobku zespołu. Zaraz po premierze ukazał się też utwór z cyklu ,,Maturap” nagrany z Człowiekiem Wargą.

CARSKY - Paweł Karski, producent muzyczny znany jako Carsky w kwietniu 2017 ruszył ze swoim solowym projektem i zaprezentował nam pierwszy singiel, zatytułowany „Dreams”, który przekroczył już liczbę 300 tysięcy odsłuchów na Spotify. Od tego czasu artysta zagrał kilkadziesiąt live actów na terenie całej Polski (Wrocław, Warszawa, Kraków, Sopot), wystąpił również podczas Open’er  Festival 2017, a 22 września 2017 jako jeden ze zwycięzców konkursu, wystąpił ze swoim live actem podczas imprezy Blue Night By Absolut w warszawskim Studio Tęcza. W lutym 2018 roku pojawił się w radiowej Czwórce, biorąc udział w audycji Prywatka, prowadzonej przez Ulę Kaczyńską, gdzie udzielił wywiadu oraz wykonał 40 minutowy Live Act. Debiutancka EP-ka, zatytułowana „Make Me Pure”, wydana w listopadzie 2017, składa się z 6 utworów Całość to połączenie slow-beatu z klasycznymi brzmieniami i duchem lat 90-tych.

WCZASY - duet, który tworzą Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło Ich muzyka jest jak niskobudżetowe wakacje - nieprzewidywalna. Raz uderzają zimną falą lub synth-popowym przebojem w stylu lat 80., innym razem nostalgiczną gitarową piosenką przywołującą wspomnienia z lat 90., nie stronią także od shoegazowych faktur. Brzmienie Wczasów opiera się obecnie na gitarach, syntezatorach analogowych i automatach perkusyjnych ze złotej ery synth-popu, a kompozycje przybierają z reguły zwięzłe piosenkowe formy. Polska szkoła piosenki jest im bliska, dlatego teksty są po polsku i dotyczą spraw poważnych, jak np. praca zawodowa, zawody miłosne, marzenia, odpoczynek i rekreacja. W tekstach pojawiają się również komentarze społeczne.

ŻAL - duet elektroniczno - wokalno – gitarowy, grający sympatyczną taneczno-piosenkową muzykę dobrą do nucenia i stukania nóżką. Wintydżową taneczną elektronikę rodem z lat 80 okraszają brudnymi gitarowymi solówkami. Muzyka ta przywodzi na myśl takie klasyki jak New Order, Bronski Beat, Massive Attack czy David Bowie. W ich instrumentarium wchodzą: analogowa drummaszyna, monofoniczny analogowy syntezator i pętle nagrane na ciepłych analogowych syntezatorach, oraz gitara i wokal. We wrześniu zeszłego roku pojawił się ich debiutancki album “Teodor”.

Czytaj więcej