Czytasz: Alfa Romeo Stelvio zdobyła tytuł „Auto Flotowe 2017 roku”

Alfa Romeo Stelvio zdobyła tytuł „Auto Flotowe 2017 roku”

Profesjonalny Test Flotowy trwał 10 miesięcy.

Alfa Romeo Stelvio zdobyła tytuł „Auto Flotowe 2017 roku” w segmencie Premium/SUV w Profesjonalnym Teście Flotowym (PTF) zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych (SKFS).

Na podium PTF SKFS znalazły się również: Fiat Tipo, który zajął drugie miejsce w segmencie C, Alfa Romeo Giulia, zdobywczyni trzeciego miejsca w segmencie D oraz Fiat Doblo - numer trzy wśród Aut Małych Dostawczych.

Profesjonalny Test Flotowy SKFS składał się trzech etapów i trwał łącznie 10 miesięcy. Pierwsza część teoretyczna rozpoczęła się w lutym br. i obejmowała nominacje aut do testu, przeprowadzone na podstawie zestawienia przygotowanego przez Partnera Merytorycznego - Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Samochody były podzielone na osiem segmentów, w każdym nominacje otrzymało po 10 pojazdów, które były najczęściej nabywane przez klientów instytucjonalnych w Polsce w IV kwartale 2016 roku oraz I kwartale 2017 roku.

Łącznie do drugiego etapu zakwalifikowały się 72 pojazdy. W tej części zostały one poddane testom praktycznym. Przez trzy dni ponad 170 menadżerów flot wypełniło ponad 1000 arkuszy ocen samochodów. Podczas testów została zastosowana telematyka, dzięki czemu auta były monitorowane w czasie rzeczywistym, a wszystkie zmienne precyzyjnie raportowane, co było niezwykle istotne z punktu widzenia optymalizacji kosztów związanych z zarządzaniem parkiem samochodowym. Trasa 35-kilometrowego przejazdu była graficznie zobrazowana, co pozwoliło na porównanie wyników osiąganych przez poszczególne samochody i ich kierowców.

Zwycięzców PTF SKFS wyłania się według siedmiu kryteriów oceny:

- wyglądu zewnętrznego,

- funkcjonalności wnętrza,

- jazdy testowej,

- kosztu zakupu,

- kosztu serwisowania,

- wartości rezydualnej dla przebiegu 90 tys. km oraz użytkowania przez 36 miesięcy,

- zużycia paliwa oraz emisji CO2.

Każde kryterium ma przyporządkowaną wagę, według której wymnażany jest wynik, co daje wartość finalną w rankingu końcowym.

W segmencie Premium/SUV tytuł „Auto Flotowe 2017” uzyskała Alfa Romeo Stelvio. Ten pierwszy SUV w gamie marki pokonał siedem modeli innych producentów, uzyskując największą liczbę punktów - 8290,04 - i wyróżniając się niezwykle niskim zużyciem paliwa. W tej klasie Kapituła wyjątkowo zdecydowała się nie określać wytycznych specyfikacji. Decyzja ta wynika z tego, że samochody Premium/SUV nabywane do firm są przeznaczone do użytku przez kadrę zarządzającą, która przeważnie ma dowolność wyboru zgodnie z zasadą „user chooser”, a jedynym ogranicznikiem jest zazwyczaj budżet. Alfa Romeo Stelvio została doceniona za idealne połączenie cech samochodu sportowego z wygodą klasycznego SUV-a. Auto oferuje wyjątkową przyjemność jazdy i doskonałą dynamikę uzyskaną dzięki zastosowaniu w konstrukcji ultralekkich materiałów, takich jak włókno węglowe i aluminium, optymalnemu rozkładowi mas na obie osie, najbardziej bezpośredniemu układowi kierowniczemu i wyrafinowanemu układowi zawieszenia z ekskluzywną technologią AlfaLinkTM oraz integralnemu napędowi na cztery koła Alfa Romeo Q4. Samochód w wersji Stelvio z silnikiem 2.2 Turbo Diesel 16v o mocy 150 KM jest dostępne od 169 700 zł.

Na podium PTF SKFS znalazły się również trzy inne samochody należące do grupy FCA. Fiat Tipo, bestseller w gamie marki, zajął drugie miejsce w segmencie C. Z kolei Alfa Romeo Giulia zdobyła trzecie miejsce w segmencie D, a Fiat Doblo uplasował się na najniższym stopniu podium wśród Aut Małych Dostawczych.

Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych zostało utworzone w 2005 roku w celu kształtowania i wpływania na branżę flotową poprzez propagowanie wiedzy o zarządzaniu pojazdami. SKFS jest organem zrzeszającym osoby zarządzające flotami samochodowymi w Polsce. Na dzień rejestracji SKFS w KRS członkowie stowarzyszenia zarządzali 8 tys. pojazdów. W chwili obecnej liczba pojazdów pod szyldem SKFS sięga już ponad 75 tys. Początkowo w stowarzyszeniu zrzeszonych było 16 osób. Obecnie liczba ta wzrosła do 182 osób.

Źródło: FCA Polska S.A.

Czytaj więcej