Czytasz: "W obronie dziadka stoję w pierwszym rzędzie"

"W obronie dziadka stoję w pierwszym rzędzie"

09:30
Prawnuczka Jorga o tym czy usunięcie jego pomników wznieci czwarte powstanie śląskie. Gościem Ostatniego piętra redakcji Silesion.pl jest Aleksandra Ziętek.

Aleksandra Ziętek zamierza bronić dobrego imienia swojej rodziny i prawa do tego, żeby oceniać ludzi za ich działania, a nie czasy, w których przyszło im żyć. Przyznaje, że przez ponad 30 lat nikt nigdy nie kwestionował, że jej pradziadek, gen. Jerzy Ziętek był człowiekiem, który zrobił wiele dobrego. Jorg stał się niewygodny. Dlaczego?

- Mam wrażenie, że dla aktualnej władzy jest to postać na tyle niewygodna, że porównując mojego dziadka do siebie widzą człowieka, który nie podporządkowywał się władzy; potrafił się z tego wszystkiego wyłamać i zrobić coś dobrego - mówi Aleksandra Ziętek.

Spyra: Zostawić Ziętka w przestrzeni publicznej!

Aleksandra Ziętek nie wyklucza, że stanie na czele komitetu obrony Jorga wraz z ludźmi, którzy stawiali mu pomniki. Pomniki pojawiły się w wolnej Polsce jako wyraz wdzięczności. Wzniesone przez Ślązaków, a nie przez komunistyczne władze.

Czy wnuczka gen. Ziętka przykuje się do pomnika pradziadka? Czy spór wokół Jorga przekształci się w czwarte powstanie śląskie? Jak zapamiętała człowieka, który jeszcze za życia stawał się legendą? co mówi o zarzutach stawianych przez ipn?

Prezydent Katowic: zamierzam bronić Ziętka


aleksandra ziętek gościem ostatniego piętra silesion.pl


Czytaj więcej