Czytasz: Za dużo jedzenia? Tutaj znajdziesz miejsce do dzielenia!

Za dużo jedzenia? Tutaj znajdziesz miejsce do dzielenia!

Po sukcesie “Wymiany ciepła” rozpoczęła się kolejna akcja w Sosnowcu. Tym razem, chodzi o to, aby podzielić się posiłkiem.

Akcja "Za dużo jedzenia? Miejsce do dzielenia" ma się opierać na nieograniczonej - liczą organizatorzy z ramienia Fundacji “Rób dobro” z Sosnowca - ludzkiej życzliwości.

- Najbardziej potrzebujemy ludzi, którzy regularnie będą robić porządki w swoich kuchniach, lodówkach i zostawiać jedzenie w wyznaczonych punktach. Czasami mogą nawet kupić coś ekstra z myślą o innych - mówi Ewa Chróścicka, Fundacja “Rób dobro” - W drugiej kolejności potrzebujemy nowych miejsc, aby akcja zakrojona była na szeroką skalę - dodaje.

Ruszyła Akcja "Za dużo jedzenia? Miejsce do dzielenia" w Sosnowcu:

W specjalnie oznaczonych pojemnikach zostawić można suche trwałe produkty z dobrą datą własności (puszki mięsne, rybne, owoce i warzywa), słoiki, makarony, ryż, kasze, olej, rośliny strączkowe, słodycze, płatki śniadaniowe, itp. Według niektórych źródeł, w Polsce marnuje się rocznie około 9 milionów ton żywności. Z tego 2 miliony przypada na indywidualnych konsumentów. Ponad 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, jednocześnie aż 40 procent społeczeństwa nie może sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek. To, co my jako społeczeństwo robimy z jedzeniem, to problem globalny, wpływający na całą gospodarkę. Jednak dobra decyzja może mieć wpływ na ludzi mieszkających obok nas.

- Wspólnie możemy wspierać mieszkańców Sosnowca, którzy, mówiąc wprost, bywają głodni oraz przekonać wszystkich, że warto nie wyrzucać jedzenia - apeluje Chróścicka.

Na ten moment w akcję zaangażowane są dwa punkty - Centrum Usług i Wsparcia przy ul. Szymanowskiego 5a oraz stołówka środowiskowa na Placu Kościuszki 5. Z początkiem nowego tygodnia dojdą dwie kolejne - Centrum Informacji Miejskiej przy patelni oraz przy Urzędzie Miasta przy ul. 3 Maja 33. Kolejne punkty mają się pojawiać na stronie wydarzenia.

>> WIOSENNE PORZĄDKI W SZAFIE. CO ZROBIĆ Z NIEPOTRZEBNYMI CIUCHAMI? <<

Organizatorzy zachęcają do udziału kolejne podmioty - lokalne sklepy, biblioteki,domy kultury - dołączyć może każdy. Wystarczą chęci i miejsce na postawienie specjalnego pojemnika. Pomóc mogą także osoby prywatne dokonując darowizny, które zostaną przekazane na zakup specjalnych pojemników (drewnianych skrzynek, plastikowych pojemników) a w niedalekiej przyszłości także małych lodówek, w których będą przechowywane artykuły wymagające niższych temperatur.

- Dotarcie do jak największej liczby sosnowiczan decyduje o sukcesie akcji, ponieważ właśnie oni dostarczać będą zbędne im, a niezbędne komuś innemu. Jesteśmy gotowi dotrzeć do innych miast, jak z wieszakami - dodaje Ewa Chróścicka, Fundacja “Rób dobro”.

AKCJA "ZA DUŻO JEDZENIA? MIEJSCE DO DZIELENIA" - Punkty w Sosnowcu:

1. Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia, ul. Szymanowskiego 5a, Sosnowiec (skrzynka czeka przy portierni, dostępna od 7 do 22)

2. Stołówka Środowiskowa, Plac Kościuszki 5, Sosnowiec (skrzynka czeka przed wejściem do stołówki, na parterze, dostępna od 7:30 do 15:30 w pon, wt, czw; od 7:30 do 17:30 w środy, od 7:30 do 13 w piątki)

Czytaj więcej