Czytasz: Akcja ratunkowa na Nanga Parbat Wyczynem Roku 2018

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat Wyczynem Roku 2018

Bielecki, Urubko, Tomala i Botor nagrodzeni na Gali Mistrzów Sportu.

Wyprawa na K2 zakończyła się niepowodzeniem, ale akcja ratunkowa na Nanga Parbat została uznana za Wyczyn Roku. Podczas Gali Mistrzów Sportu statuetki odebrali Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor.

- Udało się niemożliwe. Razem z Elizabeth Revol i Denisem Urubko u podstawy ściany Diamir. Jestem zmęczony ale bardzo szczęśliwy. Dziękuje za wszystkie ciepłe słowa. Przykro mi ale nie mieliśmy żadnych szans pomóc Tomkowi – napisał 28 stycznia 2018 Adam Bielecki. 

Blisko rok temu w ekspresowym tempie dotarli z obozu pod K2 na wysokość 4800 metrów pod Nanga Parbat. Przerwali przygotowania narodowej wyprawy zimowego zdobycia K2, żeby pomóc Tomaszowi Mackiewiczowi i Elisabeth Revol. W czasie akcji rozdzielili się. W kierunku szczytu ruszyli Bielecki i Urubko. Tomala i Botor zabezpieczali ich próbę. Pierwsza dwójka pokonała w szybkim tempie bardzo trudną technicznie Ścianę Kinshofera. Na wysokości 6100 metrów udało im się odnaleźć Revol. Szans na ratunek dla Mackiewicza już nie było.

- Plebiscyt wygra jedna osoba, ale oni wygrali nasze serca już dawno - powiedział redaktor naczelny Przeglądu Sportowego Przemysław Rudzki. 

Podczas Gali Mistrzów Sportu, organizowanej przez „Przegląd Sportowy”, himalaiści zostali uhonorowani specjalnymi statuetkami za Wyczyn Roku. To kolejne wyróżnienie tej czwórki. W grudniu zostali nagrodzeni przez największą organizację alpinistyczną w USA, American Alpine Club. Pochodzący z Tychów Adam Bielecki w lipcu wszedł razem z Felixem Bergiem na Gaszerbrum II. Zabrzanin, Jarosław Botorjest  instruktorem ratownictwa górskiego i ratownikiem Grupy Beskidzkiej GOPR. 

fot. Adam Bielecki

Czytaj więcej