Czytasz: Akcja “Kupa”. Trwa obława!

Akcja “Kupa”. Trwa obława!

Pół żartem, pół serio. Katowice po raz drugi rozpoczynają walkę z psimi kupami. Od dziś ponad 400 humorystycznych tabliczek przyozdobi miejskie trawniki.

Całkiem niedawno na naszym portalu pisaliśmy o tzw. przebiśniegach, czyli odchodach zwierząt, które po roztopach masowo zdobiły miejskie trawniki oraz chodniki. Temat jest nadal aktualny i poważny. Dotyczy nie tylko estetyki przestrzeni miejskiej, ale również właścicieli psów, którym grozi nawet 500 złotych mandatu za niesprzątanie po swoich pupilach.

>> CZYTAJ: MIASTO “OGRODÓW” TONIE W KUPACH <<

PONAD 400 TABLICZEK

“Czy to Antek, czy Tereska, zbiera kupy swego pieska”, “Lepiej kupę do woreczka, niż mandacik za pieseczka!” takie napisy od dziś pojawią się na katowickich trawnikach.

Powód? Humorystyczna edukacja mieszkańców w aspekcie sprzątania po swoich czworonożnych pupilach.

- Nasz przekaz ma na celu zmuszenie mieszkańców do rozmów na ten temat. Sprzątanie po psie jest obowiązkiem właściciela. Ta nieco dowcipna formuła cieszy się dużą popularnością - tłumaczy Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska UM Katowice

Hasła na tabliczki zostały wybrane w ramach konkursu. Nagrodzono trzech laureatów, których wierszyki będą wywoływać uśmiech na twarzach mieszkańców Katowic.

Pierwszą nagrodę – tablet oraz książkę w konkursie zdobyła pani Renata Habryka, która nadesłała hasła:

·         „Czy to Antek czy Tereska, zbiera kupy swego pieska!”

·         „Czy to lato czy to zima, fajnie jeśli kupy ni ma.”

·         „Myślał Antek o zabawie, lecz zobaczył kupy w trawie.”

Dodatkowo wyróżniono hasła, za które pomysłodawcy otrzymali powerbanki i książki:

·         „Lepiej kupę do woreczka niż mandacik za pieseczka!”

·         Mandat „pięćset” – przykra sprawa, akcja „Kupa” – trwa obława.

·         „Nie rób z trawnika pola minowego. ”

·         „Do kosza z tą kupą!”

·         „Kupa to nie dzieło sztuki, nie zostawiaj jej na trawniku.”

·         „I stary, i młody zbiera psie odchody.”

·         „Kupa, woreczek, kosz – problem z gowy mosz.”

·         „Miłość to też obowiązek – zostaw po swoim psie porządek.”

·         „W trosce o dzieci wrzuć kupę do śmieci!”

NIE TYLKO TABLICZKI

Jak wskazuje Adam Skowron, radny miasta i pomysłodawca akcji, oprócz tabliczek pojawią się w najbliższym czasie inne wydarzenia edukujące mieszkańców Katowic w temacie sprzątania po pupilach.

- 24 czerwca organizujemy Katowicki Dzień Psiaka, podczas którego będziemy mówili o psie w mieście, jak należy się nim zajmować, jak prawidłowo trzymać na smyczy. Po wakacjach planujemy zrobić konkurs w szkołach na spot, dotyczący sprzątania po psie. To wbrew pozorom jest bardzo poważny problem. Pokazuje, w jaki sposób traktujemy nasze miasto, przestrzeń publiczną - dodaje Skowron, radny miasta.

SPRZĄTANIE PO PSIE - PROSTA SPRAWA!

Z informacji, jakie uzyskaliśmy od strażników miejskich w Katowicach wynika, że mieszkańcy miasta coraz chętniej sprzątają po swoich pupilach. Mieszkańcy jednak nadal nie zdają sobie sprawy z tego, że kupa czworonoga nie musi trafiać do specjalnych koszy.

- Przepisy prawa mówią o tym, że taki odpad może być wyrzucony do zwykłego kosza. Nie musimy więc wprowadzać dodatkowego elementu architektury krajobrazu, tylko wrzucać kupy do zwykłych koszy miejskich. Najważniejsze jest to, żeby to robić! - podsumowuje Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Czytaj więcej