Czytasz: Akademik pachnący prlem? Zobacz, jak dziś mieszkają studenci [ZDJĘCIA]

Akademik pachnący prlem? Zobacz, jak dziś mieszkają studenci [ZDJĘCIA]

Pokój muzyczny, modernistyczny a może industrialny? W Katowicach otwiera się kolejny, elegancki akademik dla studentów i absolwentów.

Ciasne uczelniane akademiki odchodzą do lamusa. Podobnie jak mieszkanie poza centrum miasta. Dziś studenci chcą żyć w wysokim standardzie i w samym sercu Katowic. Przy ul. Kościuszki 33 niebawem otworzy się akademik w kamienicy z 1900 roku, która do niedawna straszyła swoim wyglądem. Przeszła jednak generalny remont, w czasie którego odnowiono wszystkie elewacje, instalacje, tynki, posadzki i sufity. Wyremontowana została także klatka schodowa, wymieniono izolacje w piwnicach i wszystkie okna. Za około trzy tygodnie zostanie odsłonięta elewacja z zachowaniem historycznych detali. A co znajdziemy w środku?

Zobacz zdjęcia:

 

Mieszkanie rustykalne czy surfingowe? 

Można wybierać wśród 30 pokoi usytuowanych w sześciu niezależnych mieszkaniach, na 3 piętrach. Każde mieszkanie ma swój własny styl i mieści 5 pokoi jedno- i dwuosobowych, 2 łazienki z pełnym węzłem sanitarnym (oraz pralką) i przestronną kuchnią połączoną z jadalnią.

Wybierać można pomiędzy mieszkaniem urządzonym w stylu industrialnym, modernistycznym, podróżniczym, rustykalnym, muzycznym, a nawet surfingowym.

Akademik położony jest w centrum Katowic, niedaleko od Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Śląskiej, AWFu czy ASP.

- Pokoje i mieszkania są w większości gotowe. Część już wynajęto, część zarezerwowano, ale są jeszcze wolne miejsca. Stawiamy na studentów, ale mogą tu zamieszkać także młodzi ludzie tuż po studiach – mówi Szymon Wilczyński z Akademika Kościuszki 33.

- Chcieliśmy, żeby pokoje miały podwyższony standard, są duże – od 15 metrów kwadratowych wzwyż. Meble robiliśmy na zamówienie – dodaje.

Ceny za pokój jednoosobowy zaczynają się od 750 złotych, a za dwuosobowy od 450 złotych przy długotrwałym wynajmie. Projekt budowlany kamienicy przygotowało studio Archas Design, za wystrój wnętrz odpowiedzialna jest firma IQWnętrza.

Studenci mieszkają też w dawnym hotelu Polonia

Niedaleko, bo przy ul. Kochanowskiego 3 w dawnym Hotelu Polonia działa akademik. Budynek należy do firmy DTŚ i też przeszedł przeszedł generalny remont. W akademiku znajduje się 65 pokoi jednoosobowych i 10 dwuosobowych, cały obiekt dostosowany jest do osób niepełnosprawnych.

Studenci mogą znaleźć miejsce także w akademikach swoich uczelni. Uniwersytet Śląski dysponuje 10 domami studenckimi, zorganizowanymi w ramach 3 osiedli akademickich – w Katowicach-Ligocie, Sosnowcu i Cieszynie. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach dysponuje dwoma domami studenckimi „Zaścianek” i „Sikorka”. Miasteczko akademickie Politechniki Śląskiej jest jednym z większych w Polsce. W jego skład wchodzi 13 domów studenckich, 11 w Gliwicach i po jednym w Zabrzu oraz w Katowicach.

Czytaj więcej