Czytasz: Krupa: "Chciałbym szczerze przeprosić"

Krupa: "Chciałbym szczerze przeprosić"

Afera z uchodźcami przez bałagan w urzędzie! Tekst deklaracji o migracji miasto Katowice otrzymało trzy tygodnie przed wydaniem kontrowersyjnego oświadczenia przez prezydenta Marcina Krupę.

- Tekst tej deklaracji wpłynął pierwszy raz do Urzędu Miasta 11 czerwca (jako projekt) oraz 26 czerwca (jako projekt po zmianach). W mailach określono, że można nadsyłać ewentualne uwagi co do tekstu deklaracji - przyznaje prezydent Marcin Krupa

W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji, Marcin Krupa potwierdza informacje, które otrzymaliśmy od dyrektora Biura Unii Metropolii Polskich, Andrzeja Lubiatowskiego. Jak wynika z załączonej korespondencji, maile adresowane były do rzeczniczki Ewy Biskupskiej, Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Macieja Stachury oraz do skrzynki o nazwie "prezydent".


- Treść deklaracji została rozesłana do asystenta i do sekretarza miasta z prośbą o to, żeby przekazać ją prezydentowi Marcinowi Krupie do uzgodnienia - mówił Silesion.pl Andrzej Lubiatowski, dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich.


 

"Chciałbym szczerze przeprosić"

Prezydent zarządził kontrolę i wynika z niej, że do Urzędu Miasta Katowice wpłynęły zarówno maile dotyczące zaproszenia na Konferencję „Miasta Integrujące”, jak i treść wspólnej deklaracji współpracy prezydentów miast Unii Metropolii Polskich w obszarze migracji wewnętrznych i zewnętrznych.

Jednocześnie Marcin Krupa zapewnia, że o korespondencji nie wiedział, zarówno w minioną sobotę, kiedy wydał oświadczenie o przyjętej przez UMP deklaracji, jak i w poniedziałek, kiedy był pytany o tę sprawę przez dziennikarzy.

- Tym samym chciałbym szczerze przeprosić zarówno przedstawicieli Unii Metropolii Polskich, jak i Prezydentów - sygnatariuszy wspomnianej deklaracji, a także wszelkie inne osoby, które poczuły się urażone moimi słowami dotyczącymi braku możliwości konsultowania dokumentu, czy w ogóle nie informowania o całej sprawie. Okazało się, że takie możliwości były zapewnione - oświadcza prezydent.

wielki Bałagan w Urzędzie!

- Sytuacja była spowodowana niedoskonałością systemu obiegu dokumentów, a także niedopatrzeniem pracowników urzędu - przyznaje prezydent Marcin Krupa.

Marcin Krupa zapowiada wyciągnięcie „odpowiednich konsekwencji służbowych” wobec pracowników pionu wiceprezydent Marzeny Szuby. Zapewnia, że po wprowadzeniu odpowiednich zmian do tego typu sytuacji w przyszłości nie będzie dochodziło.

W mailu z 11 czerwca zaadresowanym m.in. do rzeczniczki Ewy Biskupskiej oraz Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Macieja Stachury, zastępca dyrektora gdańskiego wydziału integracji społecznej Piotr Olech, informuje o planach przyjęcia wspólnej deklaracji na konferencji w Gdańsku.

Jak wynika z maili dokument mógł zostać podpisany nie tylko przez prezydenta, ale przez dowolnego zastępcę lub inną wyznaczoną osobę.

Co jednak najważniejsze, wskazano termin przyjmowania ewentualnych uwag, który wyznaczono na 20 czerwca 2017 roku.

Stanowisko ws. uchodźców bez zmian

- Europa wywodzi się z chrześcijaństwa, jego tradycji i kultury. W tym duchu na pewno o wiele łatwiej będzie zasymilować tych mieszkańców w przestrzeni naszego kraju czy naszego miasta - uważa Marcin Krupa.

- Podtrzymuję słowa dotyczące tego, że umieszczenie mojego nazwiska na deklaracji powinno nastąpić wyłącznie bezwzględnie po jasnym i wyraźnym udzieleniu przeze mnie zgody. Takiej zgody nigdy nie wyraziłem - podkreśla w oświadczeniu.

Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami Marcin Krupa uważa, że sprawą migrantów i uchodźców w pierwszej kolejności powinien się zająć rząd. Przyznaje, że prace nad stanowiskiem UMP w sprawie przesiedleń i relokacji uchodźców pracowano już w październiku 2015 roku.

- Z tego stanowiska jasno wynika, że kolejność działań jest następująca, gdy władze centralne – rząd -  wypracują odpowiedni program, dopiero wtedy w działania włączy się UMP - a nie na odwrót. Smuci mnie fakt, że w moim przeświadczeniu, biorąc pod uwagę cały kontekst sytuacji, stworzenie tej deklaracji było grą partyjną. Postanowiłem, że jako bezpartyjny prezydent, nie wezmę w niej udziału - pisze prezydent

Współpraca z Unią Metropolii Polskich 

Prezydent Marcin Krupa podkreśla, że dotychczasowa współpraca na forum Unii Metropolii Polskich w ostatnich latach przebiegała bardzo dobrze i liczy, że nieporozumienie, do którego doszło, nie wpłynie na dalszą współpracę.

– Organizacja ta ma duże zasługi w działaniach na rzecz naszych miast. Jestem przekonany, że takie nieporozumienie nie będzie rzutować na naszą dalszą współpracę. Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się jeszcze wiele osiągnąć dla naszych miast - podsumowuje prezydent.

KORESPONDENCJA MAILOWA MIĘDZY URZĘDEM MIASTA W GDAŃSKU I W KATOWICACH

Czytaj więcej