Czytasz: Abp.Jędraszewski: Jest już trzecia wojna światowa

Abp.Jędraszewski: Jest już trzecia wojna światowa

Nie ma innego ratunku dla świata jak modlitwa różańcowa - przekonywał biskup Marek Jędraszewski. Trwa akcja "Różaniec do granic"

Modlimy się za inne narody Europy i świata aby zrozumiały, że trzeba wrócić do chrześcijańskich korzeni kultury europejskiej jeżeli chcemy, żeby Europa została Europą – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w Zakopanem podczas mszy z okazji akcji "Różaniec do granic".

„Musimy ewangelią przeniknąć serca i umysły innych ludzi i innych kontynentów, jeżeli chcemy, żeby Chrystus był prawdziwie królem wszechświata. Musimy brać często do ręki różaniec przesuwać jego paciorki rozważać z Matką Najświętszą życie Pana Jezusa, by mieć nadzieję” – mówił abp Jędraszewski.

 „Światło ewangelii jest otwarte dla wszystkich narodów, dlatego my wznosimy swój wzrok ku granicom Polski i pragniemy naszym sercem i naszą modlitwą dotrzeć do tych ludzi, którzy żyją po drugiej stronie granic, przeżywających swoje sprawy i swoje problemy, także religijne w poczuciu odpowiedzialności za święty katolicki, czyli powszechny i apostolski Kościół” - powiedział.

 Zdaniem metropolity krakowskiego obecnie przeżywamy trzecią wojnę światową, ale inną niż dotychczasowe, a ratunkiem przed nią może być różaniec.

„Jest już trzecia wojna, tyle że inna od dotychczasowych, we fragmentach, ale niesie ona ze sobą ogrom nieszczęść właśnie dlatego, że ludzie chcą żyć tak jakby Pana Boga nie było. Zamykają przed nim drzwi swoich serc, wołają o pokój, a przygotowują się do jeszcze bardziej okrutnej wojny. Nie ma innego ratunku dla świata jak modlitwa różańcowa, jak powrót do pierwotnego doświadczenia rodzącego się kościoła, kiedy to apostołowie razem z Marią, matką Jezusa, modlą się o łaski, o przemianę serc, odwagę życia według ewangelii, o niezłomność głoszenia prawdy” – mówił abp Jędraszewski.

O godzinie 14 różaniec ma być odmawiany na granicach Polski, m.in. na najwyższym polskim szczycie Rysach oraz na Giewoncie i Kasprowym Wierchu. Pogoda może jednak pokrzyżować plany uczestników modlitwy, ponieważ w nocy w Tatrach spadł śnieg. Biało zrobiło się już powyżej 1400 m n.p.m.

W Polsce są 22 diecezje graniczne. Punkty modlitwy będą zlokalizowane co jeden kilometr wzdłuż całej granicy Polski, liczącej ponad 3,5 tys. km. 

W województwie śląskim również zostały wyznaczone takie miejsca.

W akcji "Różaniec do granic" udział bierze 10 kościołów stacyjnych, w tym m.in. kościoły pw. Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu w Koszarawie, Świętej Jadwigi Królowej w Przyborwie, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krzyżowej, Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sopotni Wielkiej. W Zebrzydowicach (kościół Świętego Józefata Kuncewicza), Turzy Śląskiej (Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej), Pietraszynie (kościół św. Barbary). Modlić się będzie można także w kaplicy w Porcie Lotniczym w Katowicach Pyrzowicach.

Czytaj więcej