Czytasz: A1 wokół Częstochowy bezpłatna?

A1 wokół Częstochowy bezpłatna?

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk apeluje o bezpłatną obwodnicę dla miasta w ramach budowanego odcinka autostrady A1 Częstochowa-Pyrzowice.

Do ministra Andrzeja Adamczyka trafił list w tej sprawie. Na tym jednak nie koniec. Prezydent zachęca częstochowian oraz mieszkańców okolicznych gmin do wsparcia akcji.

"Częstochowa to bardzo ważne miasto dla układu komunikacyjnego południa Polski. Przez wiele lat borykaliśmy się z tego powodu z licznymi problemami, które są związane przede wszystkim z ogromnym natężeniem ruchu. Dlatego bardzo się cieszymy z budowy w naszym rejonie autostrady A1. Wierzymy, że znacząco odciąży ona nasze miasto. Wierzymy, że jej budowa przyniesie wielkie korzyści zarówno kierowcom przejeżdżającym przez Częstochowę, jak i nam, mieszkańcom. Wraz z okolicznymi gminami tworzymy ponad ćwierćmilionową aglomerację, która – mimo dużych inwestycji prowadzonych w ostatnich latach - ciągle boryka się ze znacznymi utrudnieniami w ruchu"  - czytamy w liście prezydenta miasta do ministra Andrzeja Adamczyka

Jak podkreśla Urząd Miasta w Częstochowie pomimo zaawansowanych prac przy budowie autostrady, do tej pory nie wiadomo, czy częstochowski odcinek autostrady będzie bezpłatny. Pobór opłat ma grozić zakorkowaniem Częstochowy oraz utrudnić życie mieszkańcom terenów podmiejskich, którzy korzystają z dróg krajowych w dojeździe do Częstochowy.

Krzysztof Matyjaszczyk zaznacza, że obwodnice dużych miast w Polsce są bezpłatne, co powinno dotyczyć również Częstochowy.

- Liczymy, że będziemy potraktowani na tych samych prawach. Wprowadzenie opłat byłoby po prostu niesprawiedliwe i krzywdzące dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Dodajmy, że zarówno mieszkańcy, jak i samorząd starają się o bezpłatną obwodnicę już od 2011 roku - mówi Matyjaszczyk

Prezydent miasta zachęca do pobrania listu ze strony lepszakomunikacja.czestochowa.pl i wysłania go do do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Czytaj więcej